Osoblje UN sve češće meta islamista u Siriji
NJUJORK - Ujedinjene nacije potvrdile su prehodnog dana informaciju da je naoružana grupa islamista zarobila čak 43 pripadnika mirovnih snaga koji su bili raspoređeni duž sirijske strane Golanske visoravni, na graničnom prelazu Kunitra, u Siriji. Ovo je drugi veći napad koji je pretrpela misija UN u Siriji, čiji pripadnici se nalaze u stalnoj opasnosti od izbijanja građanskog rata 2011. godine.
"Četrdeset tri pripadnika posmatračke misije Ujedinjenih nacija UNDOF, zadržani su od strane naoružane grupe u blizini mesta Al Kunaitirah", navodi se u saopštenju koje je prenela Alarabija.
Pre nego što su UN izašle u javnost sa ovom vešću, Sirijska opservatorija za ljudska prava objavila je informaciju do koje je neposredno došla a prema kojoj je granični prelaz (koji deli Siriju od okupiranog dela Golanske visoravni koji kontroliše Izrael) kojeg čuvaju mirovne snage Ujedinjenih nacija, osvojen od strane militanata Al Nusra Fronta, islamističke grupe blisko povezane s Al Kaidom.
Prelaz se nalazio pod kontrolom pripadnika mirovnih snaga iz misije UNDOF. Druga strane prelaza, koju kontroliše izraelska vojska, udaljena je na svega 200 metara i prilikom borbi nekoliko zalutalih minobacačkih granata palo je na izraelsku teritoriju. Nakon toga, izraelska vojska izdala je zabranu poljoprivrednicima i civilima da prilaze tom području, preneo je Jerusalim post.
Borbe između sirijske regularne vojske i pobunjenika koji su pokušavali da zauzmu granični prelaz često su prelazile granicu razgraničenja, tako izraelska vojska je u nekoliko navrata uzvratila vatrom, granatirajući međutim položaje sirijske vojske. Ali, ovog puta nisu uzvraćali vatrom.
Izraelska vojska pomno prati stanje na terenu jer grupe s kojima se sirijska vojska bori su zakleti neprijatelji države Izraela. S toga, izraelska vojska se priprema za trenutak kada će islamističke grupe okrenuti svoje oružje prema Izraelu.
Golansku Visoravan kontroliše otprilike 1.200 mirovnjaka iz misije UNDOF, koja se sastoji od vojnika iz Filipina, Indije, Fidžija, Irske, Nepala i Holandije. Osim mirovnjaka koje je oteo Front, još barem 80 pripadnika mirovne misije nalazi se u okruženju islamista, prenele su UN kao i to da “čine sve u njihovoj moći da ih oslobode”, navodi se u saopštenju Organizacije.
Vojnici UN se sve češće nalaze na udaru, otkako je građanski rat izbio u Siriji 2011. godine.
Prošlog septembra, više od 20 pripadnika UN filipinskog kontigenta kidnapovano je od strane sirijskih pobunjenika, ali su pušteni nedelju dana kasnije. Upravo zbog toga je, samo nekoliko dana pre ovog najnovijeg kidnapovanja, vlada Filipina je saopštila da planira da povuće svoj kontigent mirovanjaka, zbog zabrinutosti oko njihove bezbednosti.