Особље УН све чешће мета исламиста у Сирији
ЊУЈОРК - Уједињене нације потврдиле су преходног дана информацију да је наоружана група исламиста заробила чак 43 припадника мировних снага који су били распоређени дуж сиријске стране Голанске висоравни, на граничном прелазу Кунитра, у Сирији. Ово је други већи напад који је претрпела мисија УН у Сирији, чији припадници се налазе у сталној опасности од избијања грађанског рата 2011. године.
"Четрдесет три припадника посматрачке мисије Уједињених нација УНДОФ, задржани су од стране наоружане групе у близини места Ал Кунаитирах", наводи се у саопштењу које је пренела Аларабија.
Пре него што су УН изашле у јавност са овом вешћу, Сиријска опсерваторија за људска права објавила је информацију до које је непосредно дошла а према којој је гранични прелаз (који дели Сирију од окупираног дела Голанске висоравни који контролише Израел) којег чувају мировне снаге Уједињених нација, освојен од стране милитаната Ал Нусра Фронта, исламистичке групе блиско повезане с Ал Каидом.
Прелаз се налазио под контролом припадника мировних снага из мисије УНДОФ. Друга стране прелаза, коју контролише израелска војска, удаљена је на свега 200 метара и приликом борби неколико залуталих минобацачких граната пало је на израелску територију. Након тога, израелска војска издала је забрану пољопривредницима и цивилима да прилазе том подручју, пренео је Јерусалим пост.
Борбе између сиријске регуларне војске и побуњеника који су покушавали да заузму гранични прелаз често су прелазиле границу разграничења, тако израелска војска је у неколико наврата узвратила ватром, гранатирајући међутим положаје сиријске војске. Али, овог пута нису узвраћали ватром.
Израелска војска помно прати стање на терену јер групе с којима се сиријска војска бори су заклети непријатељи државе Израела. С тога, израелска војска се припрема за тренутак када ће исламистичке групе окренути своје оружје према Израелу.
Голанску Висораван контролише отприлике 1.200 мировњака из мисије УНДОФ, која се састоји од војника из Филипина, Индије, Фиџија, Ирске, Непала и Холандије. Осим мировњака које је отео Фронт, још барем 80 припадника мировне мисије налази се у окружењу исламиста, пренеле су УН као и то да “чине све у њиховој моћи да их ослободе”, наводи се у саопштењу Организације.
Војници УН се све чешће налазе на удару, откако је грађански рат избио у Сирији 2011. године.
Прошлог септембра, више од 20 припадника УН филипинског контигента киднаповано је од стране сиријских побуњеника, али су пуштени недељу дана касније. Управо због тога је, само неколико дана пре овог најновијег киднаповања, влада Филипина је саопштила да планира да повуће свој контигент мировањака, због забринутости око њихове безбедности.