OTKRIVAMO: Šta znače neobične kazne na beogradskim automobilima
BEOGRAD- Radnici Parking servisa su danas podelili posebne „kazne“ beogradskim vozačima i izazvali veliku pažnju. Ovo je način na koji Agencija za bezbednost saobraćaja u saradnji sa JKP „Parking servis“ skreće pažnju na štetan uticaj alkohola na učesnike u saobraćaju.
Za vreme praznika kada se planiraju praznična slavlja posebno je važno vozačima skrenuti pažnju na posledice vožnje pod uticajem alkohola. Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, Agencija za bezbednost saobraćaja, Grad Beograd i JKP „Parking servis“ pokrenuli su akciju pod nazivom „Nalog za bezbedno ponašanje u saobraćaju“.
U skladu s tim, na vozilima u centru Beograda ostavljani su flajeri koji podsećaju na doplatnu kartu JKP „Parking servis“ Beograd, simulirajući kazne za parkiranje. Budući da je vreme praznika vreme povećanog konzumiranja alkohola, ideja ove akcije je da se vozačima skrene pažnja na opasne posledice vožnje pod uticajem alkohola.
U odnosu na ukupan broj poginulih učesnika u saobraćaju oko sedam procenata je poginulo zbog upravljanja vozilom pod uticajem alkohola. U prvih 11 meseci 2014. godine alkohol je prepoznat kao osnovni uzrok saobraćajnih nezgoda u 2.448 nezgoda, što je za 13 odsto manje u odnosu na isti period 2013. godine.
Jer, nakon pet minuta od konzumiranja u krvi se nalazi dovoljna količina alkohola koja se može izmeriti. Alkohol različito utiče na žene i muškarce. Pogrešna je pretpostavka da kofein može da pomogne da se alkohol eliminiše iz organizma i da se osoba brže otrezni.
U eliminaciji alkohola ne pomažu ni kafa, ni hladan tuš, vežbanje, otvoren prozor u automobilu, niti bilo šta drugo osim vremena koje je organizmu potrebno da se alkohol razgradi i eliminiše iz organizma.
Tokom vožnje pod uticajem alkohola vreme reagovanja vozača je duže. Duže vreme reagovanja vozača označava duži zaustavni put vozila, što utiče na povećanje broja saobraćajnih nezgoda.
Andrija Čupković, direktor JKP „Parking servis“ Beograd, kaže da se ovo preduzeće rado odazvalo akciji jer je neophodno da se vozači u vreme praznika upozore da ne voze pod dejstvom alkohola.
„Ova akcija je još jedan od načina kako „Parking servis“ pokušava da promeni svest naroda. Naši radnici, koji svakodnevno dižu olupine smrskanih vozila iz saobraćajnih nesreća, imaju nezahvalnu ulogu svedoka o tome kakve su posledice vožnje pod uticajem alkohola. Cilj ove akcije je nedvosmislen, i nadam se da će svakome ko se uplašio da je dobio nalog za plaćanje dnevne karte, on biti i dovoljno upozorenje da ne seda u automobil ukoliko je pio alkohol“, rekao je Čupković.
U poslednjih deset godina, broj saobraćajnih nezgoda i stradalih lica zbog upravljanja vozilom pod dejstvom alkohola je u stalnom porastu, posebno u kategoriji mladih vozača. Samo u periodu od 2010. do 2013. godine zbog upravljanja vozilom pod dejstvom alkohola poginulo je 198 ljudi. Prema podacima MUP-a svakodnevno je jedan od 100 vozača na ulicama pod dejstvom alkohola.
Pogledajte i: