OTVORENA BIRALIŠTA: Glasali Ponta i Johanis
BUKUREŠT - U drugom krugu predseničkih izbora u Rumuniji, gasanje uveliko traje, a na pojedinim biračkim mestima već postoje ogromni redovi ljudi koji žele da iskoriste svoje biračko pravo.
To pravo su već iskoristili aktuelni premijer Rumunije Viktor Orban i njengov protivkandidat Klaus Johanis.
Velike gužve se prave i u drugim evropskim metropolima, gde mnogobrojna rumunska emigracija željno čeka da da svoj glas. Pogledajte snimak iz Pariza.
09:47 - Hoće li premijer Rumunije postati predsednik?
BUKUREŠT - U Rumuniji su jutros u sedam sati po lokalnom, odnosno šest po srednjeevropskom vremenu otvorena birališta za drugi krug predsedničkih izbora, a najnovije ankete pokazuju da je aktuelni premijer Viktor Ponta u prednosti nad protivkandidatom, liderom desnog centra Klausom Joanisom.
Rumuni će sve do 21 sat po lokalnom vremenu moći da glasaju na više od 18.000 glasačkih mesta širom zemlje i 294 u inostranstvu, prenosi rumunska agencija ''Ađerpres''.
Prema rezultatima anketa, mladoliki premijer Ponta (42), lider vladajuće Socijaldemokratske partije (PSD), uživa podršku 54 odsto Rumuna, prenosi AFP. Njegov protivnik u drugom krugu Joanis (55), predsednik Hrišćansko-liberalne partije, potomak je nemačke manjine i aktuelni popularni gradonačelnik Sibiua, grada u Transilvaniji.
Od 14 kandidata, koliko ih je učestvovalo u prvom krugu predsedničkih izbora koji je održan 2. novembra, Ponta je osvojio nešto više od 40 odsto glasova, dok je Joanisu pripalo 30,5 odsto glasova.
Pobeda Ponte u prvom krugu je korak ka pobedi koja će, kako je navela agencija Rojters, konsolidovati njegovu Socijaldemokratsku partiju na vlasti. Njegova pobeda bi, po oceni analitičara, zemlji donela političku stabilnost, ali bi mogla da ugrozi nezavisnost pravosuđa.
Aktuelni premijer, čiji je model političara bivši britanski premijer Toni Bler, izneo je tokom predizborne kampanje nekoliko izjava koje su "digle prašinu", a u jednoj od njih je uporedio 10-godišnju vlast konzervativnog predsednika Trajana Baseskua, svog večitog protivnika, sa nacističkim režimom. Predsednik Basesku, koji ne može da se kandiduje za treći petogodišnji mandat, odgovorio je optužujući Pontu da je bivši špijun.
Mnogobrojne krivične optužbe i istrage zbog korupcije protiv njegovih saveznika u bivšoj komunističkoj Socijaldemokratskoj partiji nisu ugrozile Pontin rejting u anketama. Međutim, iako tvrdi da poštuje nezavisnost sudskog sistema, njegove česte kritike na račun tužioca za borbu protiv korupcije, koga smatra pristrasnim, bude sumnje, primećuje francuska agencija.
Za vreme Pontinog mandata unapređena je ekonomija, a javni dug opao, što mu je donelo veliku popularnost, mada su napeti odnosi sa Baseskuom odložili preko potrebne reforme, uključujući one u zdravstvenom i obrazovnom sistemu i državnoj administraciji, a ekonomija je u međuvremenu ponovo zapala u recesiju.
U Rumuniji, iako premijer ima izvršna ovlašćenja, predsednik imenuje premijera, sudije, tužioce, šefove obaveštajnih službi i može da zaustavi vladine predloge.
Ovi izbori se smatraju ključnim testom za Rumuniju koja, nakon dvogodišnje parališuće kohabitacije između političkih protivnika Ponte i Baseskua, mora što pre da sprovede reforme, naročito u javnoj administraciji.
Rumunija je druga najsiromašnija članica EU posle Bugarske sa prosečnom platom od 380 evra i stopom nezaposlenosti kod mladih od preko 20 odsto.
Pogledajte još:
- NASTAVLJAJU SE PROTESTI U RUMUNIJI: Demonstranti protiv premijera Ponte
- Ponta: Predsednik sam svih Rumuna, bez obzira odakle dolaze