Otvorena fabrika Frezenius medikal za 1.150 radnika
VRŠAC - Nemačka kompanija Frezenijus medikal ker Srbija, specijalizovana za proizvodnju potrošnog materijala za hemodijalizu, otvorila je danas novu fabriku u Vršcu u kojoj će raditi oko 1.150 radnika.
Vrpcu je presekao premijer Srbije Aleksandar Vučić poručivši da očekuje da će broj zaposlenih u toj kompaniji biti i veći.
Premijer je kazao da će Vlada Srbije u narednom periodu biti fokusirana na politiku rasta i otvaranje novih fabrika širom zemlje i najavio da će već 11. novembra zvanično biti otvorena i nova hala finske kompanije PKC u Smederevu.
Podsetio je da su rokovi gradnje vršačke fabrike potpuno ispoštovani, odnosno da je on tu bio pre tačno 15 meseci, kada je rečeno da će radovi biti završeni u tom roku.
To je, kako je rekao, dokaz da je Srbija posvećena svom radu i da može da napravi takvu fabriku u predviđenom roku, ali je dodao da je to, naravno, lakše kada se radi uz pomoć partnera iz Nemačke.
Vučić je rekao i da će ta kompanija biti potpuno integrisana u zdravstveni sistem Srbije i da svi moraju da se naviknu na konkurenciju i tržište.
"Ko ne može, kome to smeta, u njemu je problem, jer mi hoćemo da napravimo zdravo društvo zasnovano na poštovanju principa tržišne ekonomije", rekao je premijer.
Nova fabrika u Vršcu prostire na 15 hiljada metara kvadratnih, rekao je premijer i dodao da je to pravo remek delo u čiju gradnju je nemačka stranala uložila 16 miliona evra, a Srbija 3,8 miliona evra preko SIEPA.
U fabrici, dodao je premijer, ima puno visokoobrazovanih kadrova iz Srbije, a ne samo sa srednjom stručnom spremnom, kao i da je plata u toj kompaniji "dramatično iznad proseka" i iznosi oko 63.000 dinara mesečno.
"Otvaranje ove fabrike poruka je da je Srbija na dobrom putu", rekao je premijer.
Ministar zdravlja Zlatibor Lončar, koji je prisustvovao otvaranju nemačke fabrike, na pitanje novinara kako komentariše izjavu premijera da će nova fabrika biti integrisana u zdravstveni sistem Srbije, rekao je da je konkurencija nešto što je neophodno i "mi nemamo ništa protiv toga".
On je istakao da je za pacijente važna dobra cena i kvalitet, te da će upravo to obezbediti tržište. Vlada svakako ne želi da radi na uštrb građana i pacijenata, rekao je Lončar.
Dogovoreno je, kazao je, i da se više ulaže u uslove u kojima se radi dijaliza i u državnim ustanovama, što bi smanjilo putovanja u inostranstsvo.
Izvršni potpredsednik za region severne i jugoistočne Evrope u oblasti uslužne proizvodnje i marketinga za Evropu, Srednji Istok, Afriku i Južnu Ameriku, nemačke kompanije Norman Erhard je poručio da će nove fabrika doprineti privrednom razvoju Srbije i poslovnom razvoju kompanije.
"Hvala Vladi Srbije, spremni smo i da razgovaramo o novim investicijama u zdravstvenom sektoru Srbije i nadamo se da će nas vlada podržati u tome", naveo je.
On je zahvalio vladi, lokalnoj samoupravi ali i pokrajinskoj vlasti kao i fondu za podršku investicijama u Vojvodini.
Napomenuo je da je neobično čak i u Nemačkoj da se takvi projekti realizuju na vreme a da je to učinjeno u Srbiji.
Generalni direktor kompanije Fresenius Medical Care Srbija Rajko Hrvačević je istakao da je nemački FMC prisutan u Srbiji od 1982. godine i da otvaranje fabrike u Vršcu predstavlja prekretnicu i novu epohu poslovanja te nemačke kompanije u našoj zemlji.
On je rekao da ta kompanija poslovanje temelji na poverenju pacijenata i kupaca i medicinske zajednice u Srbiji i zahvalio Vladi Srbije na velikoj pomoći.
Viši potpredsednik sektora organizacije proizvodnje proizvoda za dijalizu na globalnom nivou kompanije FMC Peter Palmkvist je poručio prisutnima da je otvaranje fabrike fantastičan događaj za tu kompaniju i da je ona u Srbiji ostvarila odlične rezultate u poslednje tri decenije.
On je naglasio da je ta kompanija uložila 16 miliona evra i otvorila novih 429 radnih mesta.
Naveo je da je za tu kompaniju veoma važno što u Srbiji ima predvidivo i stabilno poslovno okruženje i da će, dok god imaju te uslove, nastaviti da investiraju i zapošljavaju nove radnike.
Nova fabrika u Vršcu će biti izvozno orijentisana i osim što će opremom za dijalizu snabdevati pacijente u Srbiji, svoje proizvode će plasirati na evropsko tržište.
Otvaranjem nove fabrike izvoz će biti udvostručen i biće uvedeni i novi proizvodi, a kad fabrika bude radila punim kapacitetom proizvodiće arterijsko-venske sisteme za više od 150.000 pacijenata.
Osim proizvodnje medicinskih sredstava, od 2007. godine kompanija pruža i usluge dijalize pacijentima u Srbiji. Svi dijalizni centri kompanije FMC u Srbiji opremljeni su najsavremenijom tehnologijom, a u poslednje tri godine su visoko rangirani po kvalitetu dijaliznih tretmana u odnosu na druge dijalizne centre te nemačke kompanije u Evopi.
FMC je najveći svetski integrisani proizvođač i ponuđac proizvoda i usluga za osobe koje su na dijalizi, a kroz mrežu od 3.349 klinika za dijalizu širom sveta ta kompanija omogućava dijalizu za više od 283.000 pacijenata.