Отворена фабрика Фрезениус медикал за 1.150 радника
ВРШАЦ - Немачка компанија Фрезенијус медикал кер Србија, специјализована за производњу потрошног материјала за хемодијализу, отворила је данас нову фабрику у Вршцу у којој ће радити око 1.150 радника.
Врпцу је пресекао премијер Србије Александар Вучић поручивши да очекује да ће број запослених у тој компанији бити и већи.
Премијер је казао да ће Влада Србије у наредном периоду бити фокусирана на политику раста и отварање нових фабрика широм земље и најавио да ће већ 11. новембра званично бити отворена и нова хала финске компаније ПКЦ у Смедереву.
Подсетио је да су рокови градње вршачке фабрике потпуно испоштовани, односно да је он ту био пре тачно 15 месеци, када је речено да ће радови бити завршени у том року.
То је, како је рекао, доказ да је Србија посвећена свом раду и да може да направи такву фабрику у предвиђеном року, али је додао да је то, наравно, лакше када се ради уз помоћ партнера из Немачке.
Вучић је рекао и да ће та компанија бити потпуно интегрисана у здравствени систем Србије и да сви морају да се навикну на конкуренцију и тржиште.
"Ко не може, коме то смета, у њему је проблем, јер ми хоћемо да направимо здраво друштво засновано на поштовању принципа тржишне економије", рекао је премијер.
Нова фабрика у Вршцу простире на 15 хиљада метара квадратних, рекао је премијер и додао да је то право ремек дело у чију градњу је немачка странала уложила 16 милиона евра, а Србија 3,8 милиона евра преко СИЕПА.
У фабрици, додао је премијер, има пуно високообразованих кадрова из Србије, а не само са средњом стручном спремном, као и да је плата у тој компанији "драматично изнад просека" и износи око 63.000 динара месечно.
"Отварање ове фабрике порука је да је Србија на добром путу", рекао је премијер.
Министар здравља Златибор Лончар, који је присуствовао отварању немачке фабрике, на питање новинара како коментарише изјаву премијера да ће нова фабрика бити интегрисана у здравствени систем Србије, рекао је да је конкуренција нешто што је неопходно и "ми немамо ништа против тога".
Он је истакао да је за пацијенте важна добра цена и квалитет, те да ће управо то обезбедити тржиште. Влада свакако не жели да ради на уштрб грађана и пацијената, рекао је Лончар.
Договорено је, казао је, и да се више улаже у услове у којима се ради дијализа и у државним установама, што би смањило путовања у иностранстсво.
Извршни потпредседник за регион северне и југоисточне Европе у области услужне производње и маркетинга за Европу, Средњи Исток, Африку и Јужну Америку, немачке компаније Норман Ерхард је поручио да ће нове фабрика допринети привредном развоју Србије и пословном развоју компаније.
"Хвала Влади Србије, спремни смо и да разговарамо о новим инвестицијама у здравственом сектору Србије и надамо се да ће нас влада подржати у томе", навео је.
Он је захвалио влади, локалној самоуправи али и покрајинској власти као и фонду за подршку инвестицијама у Војводини.
Напоменуо је да је необично чак и у Немачкој да се такви пројекти реализују на време а да је то учињено у Србији.
Генерални директор компаније Фресениус Медицал Царе Србија Рајко Хрвачевић је истакао да је немачки ФМЦ присутан у Србији од 1982. године и да отварање фабрике у Вршцу представља прекретницу и нову епоху пословања те немачке компаније у нашој земљи.
Он је рекао да та компанија пословање темељи на поверењу пацијената и купаца и медицинске заједнице у Србији и захвалио Влади Србије на великој помоћи.
Виши потпредседник сектора организације производње производа за дијализу на глобалном нивоу компаније ФМЦ Петер Палмквист је поручио присутнима да је отварање фабрике фантастичан догађај за ту компанију и да је она у Србији остварила одличне резултате у последње три деценије.
Он је нагласио да је та компанија уложила 16 милиона евра и отворила нових 429 радних места.
Навео је да је за ту компанију веома важно што у Србији има предвидиво и стабилно пословно окружење и да ће, док год имају те услове, наставити да инвестирају и запошљавају нове раднике.
Нова фабрика у Вршцу ће бити извозно оријентисана и осим што ће опремом за дијализу снабдевати пацијенте у Србији, своје производе ће пласирати на европско тржиште.
Отварањем нове фабрике извоз ће бити удвостручен и биће уведени и нови производи, а кад фабрика буде радила пуним капацитетом производиће артеријско-венске системе за више од 150.000 пацијената.
Осим производње медицинских средстава, од 2007. године компанија пружа и услуге дијализе пацијентима у Србији. Сви дијализни центри компаније ФМЦ у Србији опремљени су најсавременијом технологијом, а у последње три године су високо рангирани по квалитету дијализних третмана у односу на друге дијализне центре те немачке компаније у Евопи.
ФМЦ је највећи светски интегрисани произвођач и понуђац производа и услуга за особе које су на дијализи, а кроз мрежу од 3.349 клиника за дијализу широм света та компанија омогућава дијализу за више од 283.000 пацијената.