OVDE LEŽE PARE: Sa ovim zanatom u Srbiji mesečno možete da uzmete 1.200 evra
Mnogi zanati u Srbiji donose mesečnu zaradu veću od 1.000 evra.
Deca u Srbiji neće u zanatlije, iako tamo leži više nego dobra zarada. Uspešni pekari, moleri ili vodoinstalateri u stanju su da mesečno “uzmu“ dve lekarske plate, zbog čega još više čudi činjenica da su juče završenom upisu u srednje škole učenici u širokom luku zaobišli ova zanimanja. Stručnjaci kažu da je nezainteresovanost mladih za zanate potpuno apsurdna, jer bi sa “znanjem u rukama“ imali sjajnu perspektivu i zagarantovanu zaradu.
IZA POLICA SUPERMARKETA LEŽI STRAVIČNA ISTINA: Zamislićete se kad sledeći put uđete u prodavnicu!
Predsednik Unije poslodavaca Srbije Nebojša Atanacković kaže da su među zanatlijama najplaćeniji građevinski radnici, ali da dobro zarađuju i mesari, pekari, stolari, auto-mehaničari, auto-električari i vodoinstalateri.
Ako imate OVAKVIH 10 DINARA možete ih zameniti za 8.000 EVRA (FOTO)
- Dnevnica zidara i molera na našem tržištu kreću se od 30 do 50 evra! Potražnja za njima je velika i bez problema dolaze do posla. Na posao ne čekaju ni pekari, mesari, stolari... Dobar zanatlija nema razloga da se plaši za svoju egzistenciju i sigurno može da zaradi bar dve doktorske plate – objašnjava Atanacković.
Plata do 1.200 evra
On kaže da mu nije jasno zašto đaci u Srbiji beže od zanatskih škola, kada im one garantuju dobro plaćen posao.
Ako imate OVAKVIH 100 DINARA možete ih zameniti za 15.000 EVRA (FOTO)
- Prilikom upisa u srednju školu roditelji često prave grešku insistirajući da dete upiše gimnaziju ili ekonomsku školu, iako ono nije zainteresovano da uči. Umesto što to rade, bolje bi bilo da detetu predlože da upiše neki zanat, jer će uvek moći da živi više nego pristojno – navodi Atanacković.
Predsednik Građevinske komore Srbije Goran Rodić kaže da dobar zanatlija mesečno zaradi između 800 i 1.200 evra.
- Plata zavisi od obima posla i od toga da li ste zaposleni kod nekoga ili imate svoje preduzeće. Neverovatno je to da je dobrih majstora sve manje, iako je potražnja za njima velika i kod nas i u inostranstvu. I onda se dogodi da dobar deo naše radne snage u građevinarstvu nema više potrebne kvalifikacije – upozorava Rodić.