ОВДЕ ЛЕЖЕ ПАРЕ: Са овим занатом у Србији месечно можете да узмете 1.200 евра
Многи занати у Србији доносе месечну зараду већу од 1.000 евра.
Деца у Србији неће у занатлије, иако тамо лежи више него добра зарада. Успешни пекари, молери или водоинсталатери у стању су да месечно “узму“ две лекарске плате, због чега још више чуди чињеница да су јуче завршеном упису у средње школе ученици у широком луку заобишли ова занимања. Стручњаци кажу да је незаинтересованост младих за занате потпуно апсурдна, јер би са “знањем у рукама“ имали сјајну перспективу и загарантовану зараду.
ИЗА ПОЛИЦА СУПЕРМАРКЕТА ЛЕЖИ СТРАВИЧНА ИСТИНА: Замислићете се кад следећи пут уђете у продавницу!
Председник Уније послодаваца Србије Небојша Атанацковић каже да су међу занатлијама најплаћенији грађевински радници, али да добро зарађују и месари, пекари, столари, ауто-механичари, ауто-електричари и водоинсталатери.
Ако имате ОВАКВИХ 10 ДИНАРА можете их заменити за 8.000 ЕВРА (ФОТО)
- Дневница зидара и молера на нашем тржишту крећу се од 30 до 50 евра! Потражња за њима је велика и без проблема долазе до посла. На посао не чекају ни пекари, месари, столари... Добар занатлија нема разлога да се плаши за своју егзистенцију и сигурно може да заради бар две докторске плате – објашњава Атанацковић.
Плата до 1.200 евра
Он каже да му није јасно зашто ђаци у Србији беже од занатских школа, када им оне гарантују добро плаћен посао.
Ако имате ОВАКВИХ 100 ДИНАРА можете их заменити за 15.000 ЕВРА (ФОТО)
- Приликом уписа у средњу школу родитељи често праве грешку инсистирајући да дете упише гимназију или економску школу, иако оно није заинтересовано да учи. Уместо што то раде, боље би било да детету предложе да упише неки занат, јер ће увек моћи да живи више него пристојно – наводи Атанацковић.
Председник Грађевинске коморе Србије Горан Родић каже да добар занатлија месечно заради између 800 и 1.200 евра.
- Плата зависи од обима посла и од тога да ли сте запослени код некога или имате своје предузеће. Невероватно је то да је добрих мајстора све мање, иако је потражња за њима велика и код нас и у иностранству. И онда се догоди да добар део наше радне снаге у грађевинарству нема више потребне квалификације – упозорава Родић.