OVO ALBANCE NAJVIŠE BOLI: Svi uspesi Vlade Srbije u Briselskim pregovorima
Osam je godina kako su Albanci na Kosovu proglasili nelegitimnu, tzv. republiku Kosovo, a iako pregovori traju od 2011, veći uspeh srpske strane postignut je uključivanjem aktuelnog premijera Srbije u dijalog.
Prva runda dijaloga između Beograda i Prištine je održana 8. i 9. marta 2011. godine.
Zanimljivo za taj, početni period, koji se odigrao u vreme vlade DS-a, je to da se odvijao tehnički dijalog: sedne se dva - tri sata, svako priča svoju priču, ali vrlo malo dolazi do realizacije od onoga što se tamo dogovara, ili što se čak i potpiše. Šef pregovaračkog tima bio je Borislav Stefanović. Dijalog iz tog vremena svodi se na to da su iz Prištine tumačili dogovore na jedan način, a naši na drugi način.
Za vreme čitavog njegovog "pregovaranja" nije jasno šta je postignuto, sem što je sa šeficom prištinskog pregovaračkog tima Editom Tahiri 3. decembra 2011. godine postignut dogovor o administrativnim prelazima Jarinje i Brnjak uz posredstvo Evropske unije.
Taj dogovor jeste suštinski važan za život ali on je nebitan za krucijalna pitanja ostanka Srba na Kosovu. Prosto rečeno, nije se maklo dalje od početka.
Nova vlast, novi list u pregovorima
Nakon opštih izbora u Srbiji, koji su održani u maju 2012. godine, došlo je do promene vlasti na svim nivoima tokom leta. Nova vlast je pripremila drugačiji koncept pregovora i podigla ih na najviši politički nivo za razliku od prethodnih.
Pregovori su dostigli svoj vrhunac kada se dijalogu priključio sadašnji premijer Vlade Aleksandar Vučić.
Pod njegovom palicom 25.08.2015 godine postignut je najbitniji sporazum od početka pregovora, a to je sporazum o osnivanju Zajednice srpskih opština.
Честитам формирање Заједнице српских општина! #ЗСО #КиМ #Брисел #дијалог— Александар Вучић (@SerbianPM) August 25, 2015
Tom prilikom premijer je poručio srpskom narodu da smo doneli dobre sporazume:
- Uspostavlja se Zajednica srpskih opština. ZSO će imati široka ovlašćenja, predsednika, potpredsednika, skupštinu, savet, grb, zastavu... Moći će da se finansira iz Srbije, i nedvosmisleno je rečeno da Srbija ima to pravo - naglasio je Vučić tom prilikom.
Zajednica srpskih opština
Zajednica srpskih opština je naziv samoupravne zajednice opština na Kosovu i Metohiji, čije je formiranje predviđeno sporazumom Beograda i Prištine u Briselu. Planirano je da ovu zajednicu čine opštine Severna Kosovska Mitrovica, Zubin Potok, Leposavić, Zvečan, Štrpce, Klokot-Vrbovac, Gračanica, Novo Brdo, Ranilug i Parteš. Takođe se razgovara i o uključenju Opštine Gora u Zajednicu srpskih opština.
Zajednica će imati osnivački statut, predsednika, potpredsednika, skupštinu i veće, a imaće i puni nadzor u oblastima ekonomskog razvoja, obrazovanja, zdravstva, urbanog i ruralnog razvoja.
Sem ZSO, u Briselu su potpisana još tri suštinski važna sporazuma - o energetici, telekomunikacijama i mostu na Ibru u Kosovskoj Mitrovici koji garantuju sigurnost i opstanak Srbima na Kosovu.
Telekomunikacije i energetika
Vučić je naglasio da je potpisanim dogovorom o telekomunikacijama Srbija prvi put od 1999.godine uspela da "legalizuje svoju poziciju", dok će "Elektrodistribucija Srbije" imati ćerku kompaniju na Kosovu.
Dogovor u Briselu vodi ka otvaranju poglavlja sa EU
- Mislim da smo postigli više i bolje nego što smo očekivali. Obično su ovo teške stvari, ali ja nemam loših vesti. Nisam nezadovoljan ovim što smo postigli - rekao je Vučić tom prilikom i Srbima na Kosmetu čestitao formirnje ZSO.
Analitičar Božo Spasić je za SrbijuDanas.com konstatovao da je nivo i stabilnost u nenasilju prema Srbima postignuta upravo ovim pregovorima koje obavlja sadašnja vlada sa premijerom na čelu.
- Mislim da premijer ima mnogo veći autoritet u EU nego svi albanski predstavnici, tako da samo nekim njegovim zalaganjem i njegovim političkim balansiranjem mi uspevamo da zadržimo pregovore na onom nivou na kome želimo - kaže analitičar.
Spasić je dodao da pregovori koji se sada vode su daleko, daleko iznad pregovora koji su ranije bili. Ranije su bila više neka tehnička netezanja oko reči, da li je slovo A na početku ili na kraju rečenice. Ovog puta se pregovara i potpisuje.
Uspesi Vlade Srbije:
- Osnivanje zajednice srpskih opština
- Postignut dogovor o telekomunikacijama
- Postignut dogovor o energetici
- Most na Ibru
- Sprečen ulazak Kosova u Unesko