ОВО АЛБАНЦЕ НАЈВИШЕ БОЛИ: Сви успеси Владе Србије у Бриселским преговорима
Осам је година како су Албанци на Косову прогласили нелегитимну, тзв. републику Косово, а иако преговори трају од 2011, већи успех српске стране постигнут је укључивањем актуелног премијера Србије у дијалог.
Прва рунда дијалога између Београда и Приштине је одржана 8. и 9. марта 2011. године.
Занимљиво за тај, почетни период, који се одиграо у време владе ДС-а, је то да се одвијао технички дијалог: седне се два - три сата, свако прича своју причу, али врло мало долази до реализације од онога што се тамо договара, или што се чак и потпише. Шеф преговарачког тима био је Борислав Стефановић. Дијалог из тог времена своди се на то да су из Приштине тумачили договоре на један начин, а наши на други начин.
За време читавог његовог "преговарања" није јасно шта је постигнуто, сем што је са шефицом приштинског преговарачког тима Едитом Тахири 3. децембра 2011. године постигнут договор о административним прелазима Јариње и Брњак уз посредство Европске уније.
Тај договор јесте суштински важан за живот али он је небитан за круцијална питања останка Срба на Косову. Просто речено, није се макло даље од почетка.
Нова власт, нови лист у преговорима
Након општих избора у Србији, који су одржани у мају 2012. године, дошло је до промене власти на свим нивоима током лета. Нова власт је припремила другачији концепт преговора и подигла их на највиши политички ниво за разлику од претходних.
Преговори су достигли свој врхунац када се дијалогу прикључио садашњи премијер Владе Александар Вучић.
Под његовом палицом 25.08.2015 године постигнут је најбитнији споразум од почетка преговора, а то је споразум о оснивању Заједнице српских општина.
Честитам формирање Заједнице српских општина! #ЗСО #КиМ #Брисел #дијалог— Александар Вучић (@SerbianPM) Аугуст 25, 2015
Том приликом премијер је поручио српском народу да смо донели добре споразуме:
- Успоставља се Заједница српских општина. ЗСО ће имати широка овлашћења, председника, потпредседника, скупштину, савет, грб, заставу... Моћи ће да се финансира из Србије, и недвосмислено је речено да Србија има то право - нагласио је Вучић том приликом.
Заједница српских општина
Заједница српских општина је назив самоуправне заједнице општина на Косову и Метохији, чије је формирање предвиђено споразумом Београда и Приштине у Бриселу. Планирано је да ову заједницу чине општине Северна Косовска Митровица, Зубин Поток, Лепосавић, Звечан, Штрпце, Клокот-Врбовац, Грачаница, Ново Брдо, Ранилуг и Партеш. Такође се разговара и о укључењу Општине Гора у Заједницу српских општина.
Заједница ће имати оснивачки статут, председника, потпредседника, скупштину и веће, а имаће и пуни надзор у областима економског развоја, образовања, здравства, урбаног и руралног развоја.
Сем ЗСО, у Бриселу су потписана још три суштински важна споразума - о енергетици, телекомуникацијама и мосту на Ибру у Косовској Митровици који гарантују сигурност и опстанак Србима на Косову.
Телекомуникације и енергетика
Вучић је нагласио да је потписаним договором о телекомуникацијама Србија први пут од 1999.године успела да "легализује своју позицију", док ће "Електродистрибуција Србије" имати ћерку компанију на Косову.
Договор у Бриселу води ка отварању поглавља са ЕУ
- Мислим да смо постигли више и боље него што смо очекивали. Обично су ово тешке ствари, али ја немам лоших вести. Нисам незадовољан овим што смо постигли - рекао је Вучић том приликом и Србима на Космету честитао формирње ЗСО.
Аналитичар Божо Спасић је за SrbijuDanas.com констатовао да је ниво и стабилност у ненасиљу према Србима постигнута управо овим преговорима које обавља садашња влада са премијером на челу.
- Мислим да премијер има много већи ауторитет у ЕУ него сви албански представници, тако да само неким његовим залагањем и његовим политичким балансирањем ми успевамо да задржимо преговоре на оном нивоу на коме желимо - каже аналитичар.
Спасић је додао да преговори који се сада воде су далеко, далеко изнад преговора који су раније били. Раније су била више нека техничка нетезања око речи, да ли је слово А на почетку или на крају реченице. Овог пута се преговара и потписује.
Успеси Владе Србије:
- Оснивање заједнице српских општина
- Постигнут договор о телекомуникацијама
- Постигнут договор о енергетици
- Мост на Ибру
- Спречен улазак Косова у Унеско