Ovo je ''biblija srpske privrede''
Srpski biznismeni obavestili su Ministarstvo privrede o najvećim problemima ekonomije. Siva ekonomija je rak-rana, pišu Večernje novosti.
Sva ministarstva i državne agencije dobile su proteklih dana dokument "Imate reč - budite deo rešenja", u kojem su pobrojani svi nedostaci koji koče razvoj naše ekonomije. Spisak "kočnica" napravili su privrednici, predstavnici vlasti i stručnjaci iz 14 privrednih delatnosti, a nastao je u Privrednoj komori Srbije i usvojila ga je i Vlada.
Ministar privrede, Željko Sertić, kaže da je dokument "biblija srpske privrede" i obećava da će raditi na tome da reši što veći broj problema. Isti zadatak imaće i njegove kolege koje sede u ostalim ministarskim foteljama.
"Problemi koje su privrednici pobrojali privredu zemlje čine za 20 do 30 odsto lošijom. U izgradnji poželjnije poslovne klime potrebno je mobilisati sav raspoloživi potencijal. Zato bi predloge do kojih se došlo u dijalogu privrede, struke i države, trebalo ozbiljno razmotriti i, gde god je to moguće, ugraditi u propise i mere ekonomske politike. Cilj je stvaranje uslova za brži privredni rast, pre svega za više investicija, efikasnije poslovanje i novo zapošljavanje", smatra Sertić.
Osim rak-rana na koje privrednici već dugo upozoravaju, poput visokog poreskog opterećenja rada, "zatvaranja očiju" pred problemima sive ekonomije i loše organizacije inspekcija, ključne teškoće su i netransparentan poreski sistem, neadekvatno organizovana i nedovoljno obučena poreska administracija. Oni ukazuju i na nizak kvalitet usluga javnog sektora i visok nivo korupcije...
Privrednici su predložili i da se preispita način utvrđivanja osnovice poreza na imovinu. Predloženo je da se porez ne obračunava samo na osnovu zone u kojoj privrednik posluje, već da se uvedu i razlike u zavisnosti od lokacije objekta i kvaliteta nepokretnosti. Istaknut je i problem sa teškom naplatom potraživanja, a privrednici tvrde da je upravo država najneredovniji platiša.
Zato je predloženo formiranja agencije za poravnanja i naplatu potraživanja, kojoj bi svako preduzeće moralo da prijavi sva kašnjenja u plaćanju duža od 60 dana. Tako bi se evidentirale sve firme koja ne plaćaju ugovorom definisane obaveze. Alternativa ovom rešenju je da svako privredno društvo ima obavezu da, prilikom predaje poreske prijave, navede i privredna društva koja mu ne plaćaju ugovorom definisane obaveze.
Ministarstvo građevinarstva dobilo je zadatak da objavi hitan javni poziv domaćim građevincima da prijave od kog budžetskog korisnika ne mogu da naplate svoja potraživanja. Ministarstvo bi posle trebalo aktivno da se uključi u naplatu ovih potraživanja, kao i da preduzme mere kako se to više ne bi dešavalo.
Jedan od predloga privrednika za rešenje problema sive ekonomije jeste i da se šverc svih proizvoda velike vrednosti tereti kao organizovani kriminal i da se ponovo formira Odeljenje za suzbijanje krijumčarenja. Privrednici smatraju i da je neophodno je davanje ovlašćenja širem krugu inspekcija da zaplene proizvode koji su predmet nelegalne trgovine i da kažnjavaju prestupnike na licu mesta.