Ово је ''библија српске привреде''
Српски бизнисмени обавестили су Министарство привреде о највећим проблемима економије. Сива економија је рак-рана, пишу Вечерње новости.
Сва министарства и државне агенције добиле су протеклих дана документ "Имате реч - будите део решења", у којем су побројани сви недостаци који коче развој наше економије. Списак "кочница" направили су привредници, представници власти и стручњаци из 14 привредних делатности, а настао је у Привредној комори Србије и усвојила га је и Влада.
Министар привреде, Жељко Сертић, каже да је документ "библија српске привреде" и обећава да ће радити на томе да реши што већи број проблема. Исти задатак имаће и његове колеге које седе у осталим министарским фотељама.
"Проблеми које су привредници побројали привреду земље чине за 20 до 30 одсто лошијом. У изградњи пожељније пословне климе потребно је мобилисати сав расположиви потенцијал. Зато би предлоге до којих се дошло у дијалогу привреде, струке и државе, требало озбиљно размотрити и, где год је то могуће, уградити у прописе и мере економске политике. Циљ је стварање услова за бржи привредни раст, пре свега за више инвестиција, ефикасније пословање и ново запошљавање", сматра Сертић.
Осим рак-рана на које привредници већ дуго упозоравају, попут високог пореског оптерећења рада, "затварања очију" пред проблемима сиве економије и лоше организације инспекција, кључне тешкоће су и нетранспарентан порески систем, неадекватно организована и недовољно обучена пореска администрација. Они указују и на низак квалитет услуга јавног сектора и висок ниво корупције...
Привредници су предложили и да се преиспита начин утврђивања основице пореза на имовину. Предложено је да се порез не обрачунава само на основу зоне у којој привредник послује, већ да се уведу и разлике у зависности од локације објекта и квалитета непокретности. Истакнут је и проблем са тешком наплатом потраживања, а привредници тврде да је управо држава најнередовнији платиша.
Зато је предложено формирања агенције за поравнања и наплату потраживања, којој би свако предузеће морало да пријави сва кашњења у плаћању дужа од 60 дана. Тако би се евидентирале све фирме која не плаћају уговором дефинисане обавезе. Алтернатива овом решењу је да свако привредно друштво има обавезу да, приликом предаје пореске пријаве, наведе и привредна друштва која му не плаћају уговором дефинисане обавезе.
Министарство грађевинарства добило је задатак да објави хитан јавни позив домаћим грађевинцима да пријаве од ког буџетског корисника не могу да наплате своја потраживања. Министарство би после требало активно да се укључи у наплату ових потраживања, као и да предузме мере како се то више не би дешавало.
Један од предлога привредника за решење проблема сиве економије јесте и да се шверц свих производа велике вредности терети као организовани криминал и да се поново формира Одељење за сузбијање кријумчарења. Привредници сматрају и да је неопходно је давање овлашћења ширем кругу инспекција да заплене производе који су предмет нелегалне трговине и да кажњавају преступнике на лицу места.