Ovo su srpske firme na Kosovu koje čekaju spas
Za 40-ak preduzeća na Kosovu, Republika Srbija i dalje može da vodi "privredni boj", dok je ogromna imovina prodata u bescenje, pred očima međunarodne zajednice.
Da se to ne bi desilo i sa preostalim firmama, Vlada Srbije namerava da definiše strategiju, koju je već najavio premijer Srbije, i koja podrazumeva i ulaganje srpskih privrednika, kaže izvor iz Nemanjine.
- Radi se o preduzećima iz metalske industrije, kao što su "Lola - fabrika odlivaka" iz Leška, i "Lolina" fabrika alata iz Zubinog potoka, ali je interesantna i "Prva petoletka" iz Leposavića, i "Minel" iz Kosovske Mitrovice. Tu je i drvoprerađivačka industrija poput "Simpa" iz Leposavića, ali i mnoge zemljoradničke zadruge, poput one u Zubinom potoku.
Čini se da su srpski privrednici raspoloženi za ulaganje u Kosovo i Metohiju, a Vladina inicijativa je doprinela ovakvom razmišljanju:
- Srpski privrednici su od privatizacije kosovskih firmi bežali kao đavo od krsta jer ih je brinula reakcija političara, objašnjava profesor Mladen Kovačević za Blic, i dodaje da su se privrednici plašili da se to ne protumači kao podrška nelegalnoj vlasti. Zato bi, po njegovom mišljenju, bilo dobro imati ovakvu strategiju, da se spasi ono što je od srpske privrede na Kosovu ostalo, iako je ona sada samo "u tragovima".
Kostić: Odazvaćemo se
A kakvo je raspoloženje privrednika da pomognu državi u ovoj borbi:
- Rado ćemo se odazvati i pomoći državi i srpskom stanovništvu - kazao je ranije Miodrag Kostić, predsednik „MK Grupe“.
CIFRE KOJE GOVORE:
- 58% nepokretnosti u vlasništvu Srba i države Srbije
- 1.000.000 katastarskih parcela obradivog zemljišta je uzurpirano
- 220 milijardi dolara vrednost ukupne nepokretnosti društvenih i javnih preduzeća na Kosovu i Metohiji
- 1.218 objekata imaju na Kosmetu preduzeća iz Srbije
- 100.000 dolara dnevno košta Srbiju servisiranje kosovskih dugova
Pročitajte i: