Panajotović: Srbija u pripravnosti zbog ebole
BEOGRAD - Ministarstvo zdravlja nekoliko meseci se nalazi u stanju pripravnosti kada je reč o epidemiji ebole.
Nadležni u tom ministarstvu su, prateći situaciju epidemije ebole, još od juna, počeli sa aktivnostima kada je reč o obavezama, zakonu i stručnom obaveštavanju i edukaciji zdravstvenih radnika na teritoriji Srbije, izjavio je pomoćnik ministra zdravlja u Sektoru za inspekcijske poslove Zoran Panajotović.
Kako se navodi u saopštenju Ministarstva zdravlja, na osnovu uputstva koje je izradio Institut za javno zdravlje “Batut“, republičke stručne komisije za zarazne bolesti i stručne komisije za bolničke infekcije koje su takođe napravile iscrpno upustvo, sve je spremno i sprovodi se po planu. Ta uputstva, dodaje se, objavljena su i na sajtovima Ministarstva zdravlja i Instituta za javno zdravlje “Batut“.
Kada je reč o proceduri u slučaju pojave osobe obolele od te bolesti, Panajotović je objasnio da se takva osoba odmah transportuje u jednu od referentnih infektivnih klinika u Srbiji, gde se izoluje i nalazi pod posebnim nadzorom, kao i osoblje zdravstvene ustanove u kojoj se oboleli leči.
Karantin je objekat koji ispunjava određene standarde i higijensko-sanitarne i epidemiološke uslove, gde bi bili smešteni zdravi ljudi, u trajanju od 21 dan koliko je maksimalni broj inkubacije za ovu vrstu bolesti, objasnio je Panajotović.
On je dodao i da osobe u karantinu mogu da obavljaju uobičajene aktivnosti, osim što im je ograničen izlazak iz objekta.
Smeštanje u karantin odnosi se na one koji dolaze iz zaraženih područja i za koje postoji sumnja da su mogli da budu u kontaktu sa obolelima od ebole, rekao je Panajotović.
Pročitajte i: Evropa drhti zbog ebole!