PANIKA KOD VALJEVA! Voda prodrla i u manastir!
Manastiru iz 15. veka, u narodu poznatog kao Valjevska gračanica, kako tvrde vernici, preti potpuno potapanje zbog punjenja prostora buduće akumulacije “Rovni” vodom iz reke Jablanice. Nivo vode je porastao zbog obilnih kiša u poslednja 24 sata.
Na društvenim mrežama su podeljene fotografije sa upozorenjem da je voda počela da prodire u portu manastira Svetog Arhangela Mihaila u Tubraviću kod Valjeva.
- Još juče je svetinja manastir Gračanica bila prepuna naroda na molitvi, a danas je zapustela i okružena mutnom vodom koja će, ako je Bog čudom ne spase, biti potopljena u narednih nekoliko sati. Molitve za Gračanicu ali i protesti u Beogradu ispred zgrade Vlade počinju od srede – stoji na sajtu “Istinoljublje” koji okuplja vernike koji se protive potapanju ovog manastira i sa kojeg sun a društvenim mrežama raširene fotografije na kojim se vidi da je voda prekrila nekadašnji manastirski konak.
S druge strane, u JP “Kolubara”, koje je investiror izgradnje hidrosistema “Rovni”, objašnjavaju da se ne radi o planskom “potapanju” manastira iako je probno punjenje akumulacije u toku, već je nivo vode porastao zbog obilnih kiša u poslednja 24 sata.
- Ceo posao probnog punjenja prati državna komisija Ministarstva energetike i ništa se ne radi mimo propisa i predviđenog projekta. Na prostoru budućeg veštačkog jezera trenutno ima oko 12 miliona kubika vode, a kapacitet je 50 miliona kubika. Još 50 metara u visinu bi trebao da poraste nivo vode da bi akumulacija bila puna i da bi se i manastir našao pod vodom, a to nije moguće sigurno do kraja ove godine – kaže direktor “Kolubare” Miodrag Marković dodajući da je najvažnije da brana “Rovni” u ovom trenutku apsolutno štiti Valjevo i ceo sliv Kolubare od moguće katastrofalne poplave kao što je bila u maju 2014. godine, piše Blic.
Kompleks Valjevske Gračanice, inače, nalazi se u vlasništvu ovog JP još od 2003. godine, kada je sa SPC potpisan ugovor o razmeni nepokretnosti pa je crkva dobila novi hram u obližnjim Brezovicama.
Prethodno, stručnjaci Zavoda za zaštitu spomenika kulture utvrdili su da je, na žalost, izmeštanje crkve Svetog Arhangela Mihaila, zbog materijala od kojeg je sagrađen, kao i načina na koji je hram sazidan u 15. veku – nemoguće.