DEVOJČICA (13) - ROB PEDOFILA: Mesecima ju je terao da masturbira ispred kamere, roditelji ništa nisu znali
Iluzija da osoba ne može da postane žrtva na internetu i da se to dešava ''tamo negde'' u Americi i Rusiji, a ne u našoj zemlji, mora da se razbije, upozorava inspektorka Odeljenja za borbu protiv visokotehnološkog kriminala Gordana Vujisić.
Kako bi ukazala roditeljima na opasnosti kojima su deca svakodnevno izložena noseći u džepu pametne telefone sa neograničnim pristupom internetu, inspektorka Vujisić ispričala je za naš portal jedan od slučajeva sa kojima se u karijeri sustretala.
''Trinaestogodišnja devojčica je upoznala preko Fejsbuka osobu koja se predstavila kao njen vršnjak, a radilo se o profilu sa fotografijama ukradenim od jednog lepog dečaka, kome su ukradeni čitavi albumi. Iza tog profila se krila punoletna osoba, muškarac od četrdeset i nešto godina. Dugo su se dopisivali i doveo je do toga da se ona zaljubi u njega, odnosno u dečaka čiji je identitet ukrao. Prešli su na komunikaciju preko skajpa, a pre toga su vodili neke slobodnije prepiske sa seksualnim elementima. Na skajpu je tražio da ona uključi kameru, govoreći da je on trenutno nema. Tada joj je tražio da mu pokaže grudi na sekund, rekavši joj da će u suprotnom poslati prepisku njenim roditeljima. Ona je iz straha to uradila, a onda je bukvalno počeo pakao za to dete. Mesecima ju je terao da se samozadovoljava ispred kamere, snimao je dok to čini i delio te snimke po internetu, čak joj se u jednom trenutku i pokazao, otkrivši joj ko stoji iza profila'', prepričava inspektorka Vujisić.
Ona podvlači činjenicu da roditelji nisu imali predstavu šta se dešava u toku noći u sobi njihove ćerke i da su sve vreme bili bezbrižni jer je ona kod kuće za računarom, njima na oku i zaštićena od spoljnog sveta.
''Kada se saznalo za slučaj uhapsili smo počinioca, a poruka koja treba da posluži kao upozorenje svim roditeljima, jeste da je devojčica laptop sa kamerom preko kog je i došla u kontakt sa pedofilom, dobila od roditelja za odličan uspeh u školi i da su oni bili prezadovoljni time što je ona sedela kod kuće za svojim računarom. Za to vreme ona je upala u tešku depresiju, smršala 10 kilograma, popustila u školi, a roditelji nisu shvatali šta se dešava, jer im je dete neprekidno bilo na oku'', priseća se Vujisić.
DETE U POLOŽAJU ROBA
Inspektorka Vujisić upozorava da su deca na internetu izložena svim opasnostima, ali da najveća vreba od takozvanih onlajn predatora, odraslih osoba koje koriste mogućnost anonimnosti na internetu, kriju se iza lažnih identiteta, uspostavljaju odnos sa decom i karakterišu se time što su izuzetno strpljivi.
''Kontakt pedofila i deteta može da traje i po dve godine, a da za to niko ne zna. Uglavnom se predstavljaju kao vršnjaci deteta i kreću sa temama kojima pokazuju razumevanje - razgovaraju o odnosima sa roditeljima, o školi. Onog momenta kada zadobiju poverenje zahtevaju fotografije, uvode dete u škakljivije prepiske sa seksualnom konotacijom i tada imaju šansu da počnu da ucenjuju da će prepisku poslati roditeljima ili drugarima... Oni praktično ubede dete da je učinilo lošu stvar, i da će ga ukoliko ne bude slušalo i ispunjavalo zahteve, osramotiti pred najbližima. Deca u strahu i nedostatku vremena da razmisle, jer predatori insitiraju da dete dela odmah, ispune zahteve misleći da će to prestati. I tako se dete fotografiše obnaženo, a onda predator ima još jači razlog za ucenu i dete se nađe u položaju roba. Deca tada postaju depresivna, misle o samoubistvu i ukoliko to ne primete roditelji, ili mi, na neki od naših načina, može da se desi svašta. Samo onlajn zlostavljanje je veoma teško za dete, a da ne pričam o situacijama kada dođe do fizičkog kontakta, silovanja i otmica'', kaže Vujisić.
Ona ističe da je nužna edukacija i informisanost roditelja koji moraju naći vremena da sa decom otvoreno i strpljivo razgovaraju o svim opasnostima na internetu.
''Roditelji moraju da kontrolišu šta njihovo dete radi na internetu. Mora se uspostaviti odnos pun poverenja na osnovu koga ćete biti sigurni da će vam dete reći kada se na internetu sretne sa nečim što ga je uznemirilo. Opravdanje da niste ekspert sa računarima jednostavno ne prolazi, niti je potrebno da to budete. Ima roditelja koji nisu vozači, pa ipak nauče decu da prelaze ulicu. Suština je u razgovoru, posvećivanju pažnje i vremena detetu'', zaključuje inspektorka Vujisić.