ДЕВОЈЧИЦА (13) - РОБ ПЕДОФИЛА: Месецима ју је терао да мастурбира испред камере, родитељи ништа нису знали
Илузија да особа не може да постане жртва на интернету и да се то дешава ''tamo негде'' у Америци и Русији, а не у нашој земљи, мора да се разбије, упозорава инспекторка Одељења за борбу против високотехнолошког криминала Гордана Вујисић.
Како би указала родитељима на опасности којима су деца свакодневно изложена носећи у џепу паметне телефоне са неограничним приступом интернету, инспекторка Вујисић испричала је за наш портал један од случајева са којима се у каријери сустретала.
''Trinaestogodišnja девојчица је упознала преко Фејсбука особу која се представила као њен вршњак, а радило се о профилу са фотографијама украденим од једног лепог дечака, коме су украдени читави албуми. Иза тог профила се крила пунолетна особа, мушкарац од четрдесет и нешто година. Дуго су се дописивали и довео је до тога да се она заљуби у њега, односно у дечака чији је идентитет украо. Прешли су на комуникацију преко скајпа, а пре тога су водили неке слободније преписке са сексуалним елементима. На скајпу је тражио да она укључи камеру, говорећи да је он тренутно нема. Тада јој је тражио да му покаже груди на секунд, рекавши јој да ће у супротном послати преписку њеним родитељима. Она је из страха то урадила, а онда је буквално почео пакао за то дете. Месецима ју је терао да се самозадовољава испред камере, снимао је док то чини и делио те снимке по интернету, чак јој се у једном тренутку и показао, откривши јој ко стоји иза профила'', препричава инспекторка Вујисић.
Она подвлачи чињеницу да родитељи нису имали представу шта се дешава у току ноћи у соби њихове ћерке и да су све време били безбрижни јер је она код куће за рачунаром, њима на оку и заштићена од спољног света.
''Када се сазнало за случај ухапсили смо починиоца, а порука која треба да послужи као упозорење свим родитељима, јесте да је девојчица лаптоп са камером преко ког је и дошла у контакт са педофилом, добила од родитеља за одличан успех у школи и да су они били презадовољни тиме што је она седела код куће за својим рачунаром. За то време она је упала у тешку депресију, смршала 10 килограма, попустила у школи, а родитељи нису схватали шта се дешава, јер им је дете непрекидно било на оку'', присећа се Вујисић.
ДЕТЕ У ПОЛОЖАЈУ РОБА
Инспекторка Вујисић упозорава да су деца на интернету изложена свим опасностима, али да највећа вреба од такозваних онлајн предатора, одраслих особа које користе могућност анонимности на интернету, крију се иза лажних идентитета, успостављају однос са децом и карактеришу се тиме што су изузетно стрпљиви.
''Контакт педофила и детета може да траје и по две године, а да за то нико не зна. Углавном се представљају као вршњаци детета и крећу са темама којима показују разумевање - разговарају о односима са родитељима, о школи. Оног момента када задобију поверење захтевају фотографије, уводе дете у шкакљивије преписке са сексуалном конотацијом и тада имају шансу да почну да уцењују да ће преписку послати родитељима или другарима... Они практично убеде дете да је учинило лошу ствар, и да ће га уколико не буде слушало и испуњавало захтеве, осрамотити пред најближима. Деца у страху и недостатку времена да размисле, јер предатори инситирају да дете дела одмах, испуне захтеве мислећи да ће то престати. И тако се дете фотографише обнажено, а онда предатор има још јачи разлог за уцену и дете се нађе у положају роба. Деца тада постају депресивна, мисле о самоубиству и уколико то не примете родитељи, или ми, на неки од наших начина, може да се деси свашта. Само онлајн злостављање је веома тешко за дете, а да не причам о ситуацијама када дође до физичког контакта, силовања и отмица'', каже Вујисић.
Она истиче да је нужна едукација и информисаност родитеља који морају наћи времена да са децом отворено и стрпљиво разговарају о свим опасностима на интернету.
''Родитељи морају да контролишу шта њихово дете ради на интернету. Мора се успоставити однос пун поверења на основу кога ћете бити сигурни да ће вам дете рећи када се на интернету сретне са нечим што га је узнемирило. Оправдање да нисте експерт са рачунарима једноставно не пролази, нити је потребно да то будете. Има родитеља који нису возачи, па ипак науче децу да прелазе улицу. Суштина је у разговору, посвећивању пажње и времена детету'', закључује инспекторка Вујисић.