Pet činjenica o sirijskim izborima
DAMASK - U Siriji će se 3. juna održati predsednički izbori, iako u zemlji građanski rat traje već tri godine. Ovo su najvažnije činjenice o sirijskim izborima.
1. Bašar al Asad
Asad je na čelu Arapske socijalističke partije Baas od 2000. godine, a iste godine je došao i na mesto predsednika Republike. Ponovo je izabran za predsedavajućeg stranke 2005. a 2007. je reizabran za predsednika. Njegov otac Hafiz je bio prvi čovek Sirije od 1971. do 2000. godine.
Arapska socijalistička partija Baas je osnovana 1947. godine. Danas je najjača stranka u Siriji, a ranije je bila i u Iraku.
2. Građanski rat i sirijska opozicija
Građanski rat u Siriji je naziv za trenutni oružani sukob koji se vodi od proleća 2011.
Otpočeo je 15. marta 2011. kao serija demonstracija inspiriranih arapskim prolećem odnosno protestima opozicije koji su doveli do smene višedecenijskih režima u Tunisu i Egiptu. Nastojanje da se demonstracije uguše je dovelo do eskalacija nasilja, a grupe demonstranata su se od leta 2011. naoružale i osnovale tzv. Slobodnu sirijsku vojsku s bazama u susednim državama koja protiv režima vodi gerilski rat.
Zahteve pobunjenika za smenom sirijske vlasti su od samog početka podržale su susedna Turska u kojoj se nalaze glavne pobunjeničke vojne baze, Saudijska Arabija i zalivske države, a potom SAD, EU i druge države zapadnog sveta koje su protiv Sirije uvele niz političkih, diplomatskih i ekonomskih sankcija.
Sirijska nacionalna koalicija naglašava da u trenutku kada je trećina stanovništva raseljena, istinski izbori ne mogu biti održani.
3. Međunarodna javnost o izborima
Zapad i mnoge arapske zemlje ne priznaju izbore. Grupa "Prijatelji Sirije", kojoj pripadaju Nemačka, Francuska i Sjedinjene Države, osuđuju izbore i smatraju da su oni nelegalni jer na taj način rukovodstvo u Damasku krši mirovni sporazum postignut u Ženevi.
4. Kandidati na izborima
Sirijci će birati između tri kandidata: Bašar al Asad, bivši ministar Hasan al Nuri i poslanik Maher al Hadžar. Analitičari predviđaju Asadovu pobedu.
5. Glasačka mesta
Pošto podeljene pobunjeničke grupe odbijaju da učestvuju na izborima, to znači da samo Sirijci mogu da glasaju.
Sirijci koji žive u inostranstvu mogli su da glasaju 28. maja, ukoliko su se pre toga registrovali u ambasadama te zemlje. U zemljama poput Libana i Brazila to je izvodljivo, ali Nemačka i Francuska to ne dozvoljavaju. Sirijska nacionalna koalicija pozdravlja odluku tih dveju zemalja.