Pet razloga zbog kojih ne štedite onoliko koliko biste želeli
Neočekivani troškovi, kao što im i ime kaže, pogode vas kada ih najmanje očekujete i ukoliko niste za njih unapred spremni mogu ozbiljno da uzdrmaju vašu finansijsku stabilnost. Evo pet stvari koje bi trebalo da ispravite kako biste spremno dočekali sledeći udar na vaš novčanik.
1. Nemate samodisciplinu
Plan trošenja je mehanizam kojim kontrolišete protok novca u vašem domaćinstvu. Iako je to jednostavan dokument kojim se počinje, mnogo njih uopšte ne kreira plan.
Rešenje: Odredite budžet koji će vam pomoći da obuzdate prekomerne troškove da bi vam ostalo nešto novca svakog meseca za štednju.
2. Vaša finansijska pismenost nije dovoljna
Odakle ste dobili obrazovanje u vezi sa ličnim finansijama? Da li od vaših roditelja, mentora ili iz škole? Osim ako niste odgajani u finansijski štedljivom domaćinstvu, čitali edukativne knjige ili, pak, imali mentora odmalena, primorani ste da sve sami dokučite.
Rešenje: Počnite da čitate knjige o ličnim finansijama. Uzmite u obzir priznate autore pre nego što kupite iste. Takođe, postoji pregršt izvora o ličnim finansijama na internetu.
3. Vaš prihod je ograničen
Više novca ne mora da znači i veći štedni račun, ali vam definitivno u tome može pomoći disciplina u pogledu vašeg trošenja i smanjenja troškova. Ograničen prihod kojim raspolažete iz meseca u mesec može vas poremetiti u slučaju nepredviđenih troškova kao što je gubitak posla ili zdravstveni troškovi.
Rešenje: Prvo što morate da uradite jeste da štednju stavite na prvo mesto. Procenite miminalni iznos koji vam je potreban da biste preživeli i smanjite trošenje. Postarajte se da u taj proračun uključite iznos koji želite da uštedite, čak iako je samo hiljadu dinara mesečno. Možete raditi nešto sa strane da biste povećali svoj prihod.
4. Dugovi, dugovi i još dugova!
Nažalost, u dugove se lako može upasti, a u nekim slučajevima, gotovo je nemoguće izaći iz njih.
Uz povećanje troškova života, skloni smo da zapadnemo u još dugova, umesto da smanjite troškove kako prihodi stagniraju. A rezultat toga je novac koji ste mogli da uštedite a bacili ste ga na kamatu i provizije.
Rešenje: Da li ste zabrinuti da će isplaćivanje vaših dugova na najagresivniji način narušiti vaše izvore novca? Napravite izbalansiran plan i sprovedite ga.
5. Studentski zajmovi
Dajete veliku sumu vašeg prihoda za otplaćivanje zajma, pa zbog toga jedva sastavljate kraj sa krajem, a od uštede ni govora.
Rešenje: Proverite kod vašeg zajmodavca opcije koje su vam dostupne. To može da uključuje izmenu otplaćivanja, konsolidaciju, odgađanje, uzdržavanje, kao i suspenziju zajma ili otkazivanje. Neke od ovih opcija vam mogu omogućiti da ostavite gotovinu na stranu za kišne dane što će vam pružiti trenutno olakšanje.
(kamatica.com)