Пет разлога због којих не штедите онолико колико бисте желели
Неочекивани трошкови, као што им и име каже, погоде вас када их најмање очекујете и уколико нисте за њих унапред спремни могу озбиљно да уздрмају вашу финансијску стабилност. Ево пет ствари које би требало да исправите како бисте спремно дочекали следећи удар на ваш новчаник.
1. Немате самодисциплину
План трошења је механизам којим контролишете проток новца у вашем домаћинству. Иако је то једноставан документ којим се почиње, много њих уопште не креира план.
Решење: Одредите буџет који ће вам помоћи да обуздате прекомерне трошкове да би вам остало нешто новца сваког месеца за штедњу.
2. Ваша финансијска писменост није довољна
Одакле сте добили образовање у вези са личним финансијама? Да ли од ваших родитеља, ментора или из школе? Осим ако нисте одгајани у финансијски штедљивом домаћинству, читали едукативне књиге или, пак, имали ментора одмалена, приморани сте да све сами докучите.
Решење: Почните да читате књиге о личним финансијама. Узмите у обзир признате ауторе пре него што купите исте. Такође, постоји прегршт извора о личним финансијама на интернету.
3. Ваш приход је ограничен
Више новца не мора да значи и већи штедни рачун, али вам дефинитивно у томе може помоћи дисциплина у погледу вашег трошења и смањења трошкова. Ограничен приход којим располажете из месеца у месец може вас пореметити у случају непредвиђених трошкова као што је губитак посла или здравствени трошкови.
Решење: Прво што морате да урадите јесте да штедњу ставите на прво место. Процените миминални износ који вам је потребан да бисте преживели и смањите трошење. Постарајте се да у тај прорачун укључите износ који желите да уштедите, чак иако је само хиљаду динара месечно. Можете радити нешто са стране да бисте повећали свој приход.
4. Дугови, дугови и још дугова!
Нажалост, у дугове се лако може упасти, а у неким случајевима, готово је немогуће изаћи из њих.
Уз повећање трошкова живота, склони смо да западнемо у још дугова, уместо да смањите трошкове како приходи стагнирају. А резултат тога је новац који сте могли да уштедите а бацили сте га на камату и провизије.
Решење: Да ли сте забринути да ће исплаћивање ваших дугова на најагресивнији начин нарушити ваше изворе новца? Направите избалансиран план и спроведите га.
5. Студентски зајмови
Дајете велику суму вашег прихода за отплаћивање зајма, па због тога једва састављате крај са крајем, а од уштеде ни говора.
Решење: Проверите код вашег зајмодавца опције које су вам доступне. То може да укључује измену отплаћивања, консолидацију, одгађање, уздржавање, као и суспензију зајма или отказивање. Неке од ових опција вам могу омогућити да оставите готовину на страну за кишне дане што ће вам пружити тренутно олакшање.
(kamatica.com)