PKS predlaže reformu komunalnog sektora
BEOGRAD - Potrebna je reforma javno-komunalnih preduzeća u Srbiji jer većina ima gubitke i povećava zaduženost, ocenjeno je danas na sednici Udruženja za komunalne delatnosti Privredne komore Srbije (PKS).
Komunalni sektor sa 50.000 radnika, koji obuhvata 350 preduzeća vodovoda i kanalizacije, čistoće, saobraćaja, pijačne delatnosti, parking usluga, pogrebnih usluga, dimnjačarskih usluga ,uređenja gradskog građevinskog zemljišta, ima nenaplativo 30 odsto prihoda, rečeno je na prvom sastanku o konceptu reforme komunalnog sektora.
"Sistemski propisi koji regulišu oblast komunalnih delatnosti, međusobno su neusaglašeni, a od 2006. nema ulaganja i razvoj je zaustavljen, dok poslednje veće investicije u objekte komunalne infrastrukture datiraju iz 80-ih godina prošlog veka", kazao je predstavnik Poslovnog udruženja komunalnih preduzeća (Komdel) Lazar Krnjeta.
On je rekao i da takvo stanje dovodi do sve lošijih komunalnih usluga. Primer su Užice gde je poremećeno snabdevanje vodom i Novi Sad u kome čišćenje predstavlja veliki problem.
Krnjeta je kazao da je do sada bilo "parcijalnih popravki ambijenta za poslovanje komunalne privrede", ali je rezultat "poražavajući".
"Zbog toga su potrebne celovite reforme komunalnog sektora, koje podrazumevaju zaštitu opšteg interesa i efikasniji način kontrole monopola", kazao je on. Dodao je da reforma ne treba da bude "razračunavanje" sa postojećim preduzećima, već da poboljša komunalni standard.
Sekretar Udruženja za komunalne delatnosti PKS Tatjana Ercegvić Petrović kazala je da bi u javnoj raspravi o reformi konunalnih preduzeća trebalo da učestvuju i lokalne samouprave kao njihovi osnivači, ali i zaposleni u tim preduzećima.