ПКС предлаже реформу комуналног сектора
БЕОГРАД - Потребна је реформа јавно-комуналних предузећа у Србији јер већина има губитке и повећава задуженост, оцењено је данас на седници Удружења за комуналне делатности Привредне коморе Србије (ПКС).
Комунални сектор са 50.000 радника, који обухвата 350 предузећа водовода и канализације, чистоће, саобраћаја, пијачне делатности, паркинг услуга, погребних услуга, димњачарских услуга ,уређења градског грађевинског земљишта, има ненаплативо 30 одсто прихода, речено је на првом састанку о концепту реформе комуналног сектора.
"Системски прописи који регулишу област комуналних делатности, међусобно су неусаглашени, а од 2006. нема улагања и развој је заустављен, док последње веће инвестиције у објекте комуналне инфраструктуре датирају из 80-их година прошлог века", казао је представник Пословног удружења комуналних предузећа (Комдел) Лазар Крњета.
Он је рекао и да такво стање доводи до све лошијих комуналних услуга. Пример су Ужице где је поремећено снабдевање водом и Нови Сад у коме чишћење представља велики проблем.
Крњета је казао да је до сада било "парцијалних поправки амбијента за пословање комуналне привреде", али је резултат "поражавајући".
"Због тога су потребне целовите реформе комуналног сектора, које подразумевају заштиту општег интереса и ефикаснији начин контроле монопола", казао је он. Додао је да реформа не треба да буде "разрачунавање" са постојећим предузећима, већ да побољша комунални стандард.
Секретар Удружења за комуналне делатности ПКС Татјана Ерцегвић Петровић казала је да би у јавној расправи о реформи конуналних предузећа требало да учествују и локалне самоуправе као њихови оснивачи, али и запослени у тим предузећима.