Pogledajte koliko su se džihadisti približili granicama NATO (MAPA)
Bitka za Kobane (Ain al Arab) je u svojim poslednjim časovima! Teške ulične borbe između džihadista Islamske države i kurdskih snaga ostavile su iza sebe more leševa i nekih 100.000 civila zarobljenih u ovom hororu dima, vatre i smrti.
Zemlje američke anti-ISIL koalicije su nedeljama unazad obećavale da džihadistička horda neće kročiti u ovaj gradu. Tim obećanima je najviše prednjačila Turska, na čelu sa Erdoganom, koja se ipak pokazala kao najnepouzdaniji član koalicije. I danas, kada je ova horda pregazila više od pola grada, obećane pomoći i dalje nema, a pojačani vazdušni napadi koalicije nisu bili od naročite pomoći Kurdima u odbrani Kobanea. Zbog toga postoji vrlo izvesna opasnost da će se nove granice Kalifata uskoro nalaziti kod Turske, odnosno NATO pakta.
Snage Islamske države upale su u grad prošlog petka. Od tada traju krvave borbe za svaku zgradu, za svaku ulicu. Džihadisti prodiru sa juga, jugoistoka i jugozapada Kobanea. Ako grad padne, to će džihadistima dati potpunu kontrolu nad najdužim potezom na čitavoj sirijsko-turskoj granici, koja je primarni put preko kojeg strani borci dolaze u Siriju da se bore u ime Islamske države.
Uz to, olakšaće džihadistima šverc nafte iz zarobljenih naftnih polja širom regiona, što će Islamskoj državi doneti i više nego dovoljno resursa da svoju kampanju terora širom Bliskog istoka produže godinama.
Turska je prva na udaru ako se Islamska država na zaustavi na granici. A šta Turska vlada radi? Umesto da pruži obećanu pomoć, ona zaustavlja, pa čak i ubija nekolicinu od stotinu turskih Kurda koji žele da pređu granicu i pomognu braći u odbrani grada. Najmanje 14 Kurda je poginulo u sukobima sa turskom policijom nakon protesta protiv vlade u Ankari i njene pasivne uloge u koaliciji.
Već je par puta postavljeno pitanje šta Turska čeka i zašto ne napada džihadiste Islamske države u Siriji? Vazdušni napadi ostatka koalicije samo trenutno sprečava prodor džihadista u Kobane, jer se već nakon zaustavljanja bombardovanja njihov krvavi prodor nastavlja.
SAD i NATO članovi koalicije trebalo bi da podsete Tursku na član 5 Vašingtonskog ugovora, prema kojem je zajednička odbrana članica glavni cilj iza NATO pakta. Ako se turska vlada ne uključi aktivnije u odbrani Kobanea i konkretnije pomogne koaliciji koju predvodi SAD, ne treba se iznenaditi kada ubrzo na red dođu bitke za Muršitpinar, Tokali pa čak i najveći turski grad u regionu Suruk, koji se nalazi na svega 11,5 km od sirijske granice, i u kojem živi više od 100.000 ljudi.
Pogledajte još:
- Turska neće dati grad Kobani džihadistima
- Zašto Erdogan ne napada Islamsku državu?