Погледајте колико су се џихадисти приближили границама НАТО (МАПА)
Битка за Кобане (Аин ал Араб) је у својим последњим часовима! Тешке уличне борбе између џихадиста Исламске државе и курдских снага оставиле су иза себе море лешева и неких 100.000 цивила заробљених у овом хорору дима, ватре и смрти.
Земље америчке анти-ИСИЛ коалиције су недељама уназад обећавале да џихадистичка хорда неће крочити у овај граду. Тим обећанима је највише предњачила Турска, на челу са Ердоганом, која се ипак показала као најнепоузданији члан коалиције. И данас, када је ова хорда прегазила више од пола града, обећане помоћи и даље нема, а појачани ваздушни напади коалиције нису били од нарочите помоћи Курдима у одбрани Кобанеа. Због тога постоји врло извесна опасност да ће се нове границе Калифата ускоро налазити код Турске, односно НАТО пакта.
Снаге Исламске државе упале су у град прошлог петка. Од тада трају крваве борбе за сваку зграду, за сваку улицу. Џихадисти продиру са југа, југоистока и југозапада Кобанеа. Ако град падне, то ће џихадистима дати потпуну контролу над најдужим потезом на читавој сиријско-турској граници, која је примарни пут преко којег страни борци долазе у Сирију да се боре у име Исламске државе.
Уз то, олакшаће џихадистима шверц нафте из заробљених нафтних поља широм региона, што ће Исламској држави донети и више него довољно ресурса да своју кампању терора широм Блиског истока продуже годинама.
Турска је прва на удару ако се Исламска држава на заустави на граници. А шта Турска влада ради? Уместо да пружи обећану помоћ, она зауставља, па чак и убија неколицину од стотину турских Курда који желе да пређу границу и помогну браћи у одбрани града. Најмање 14 Курда је погинуло у сукобима са турском полицијом након протеста против владе у Анкари и њене пасивне улоге у коалицији.
Већ је пар пута постављено питање шта Турска чека и зашто не напада џихадисте Исламске државе у Сирији? Ваздушни напади остатка коалиције само тренутно спречава продор џихадиста у Кобане, јер се већ након заустављања бомбардовања њихов крвави продор наставља.
САД и НАТО чланови коалиције требало би да подсете Турску на члан 5 Вашингтонског уговора, према којем је заједничка одбрана чланица главни циљ иза НАТО пакта. Ако се турска влада не укључи активније у одбрани Кобанеа и конкретније помогне коалицији коју предводи САД, не треба се изненадити када убрзо на ред дођу битке за Муршитпинар, Токали па чак и највећи турски град у региону Сурук, који се налази на свега 11,5 км од сиријске границе, и у којем живи више од 100.000 људи.
Погледајте још:
- Турска неће дати град Кобани џихадистима
- Зашто Ердоган не напада Исламску државу?