OBRATITE PAŽNJU: Ako ne poštujete ove stvari u saobraćaju, kazne su do 500 evra, ali i ODUZIMANJE auta
Ako krećete na put kolima, valjalo bi da pročitate nekoliko saveta kako biste izbegli kazne i oduzimanje automobila.
Pre polaska, preračunajte koliko vam treba goriva, tehničku ispravnost vozila, koliko stvari nosite i da li imate sva potrebna dokumenta. Zbog pojedinih prekršaja možete platiti kaznu do 500 evra, a mogu vam i oduzeti automobil.
OVO ĆE PAMTITI: Vozač razlupao auto vredan 2,8 MILIONA EVRA i to jedan od svega 7 primeraka (VIDEO)
Izbegavajte vožnju od 11 do 17 sati. Napravite pauzu na svaka dva do tri sata. Pijte tečnosti, najbolje vode, i ne jedite previše jer teška hrana izaziva pospanost. Prvi sunčani zraci posle noćne vožnje mogu da budu opasni i gotovo da nema čoveka kome se ne prispava u samo svitanje. Poslednji sat vožnje je posebno rizičan - upozoravaju u AMSS-u.
Dobro je izbegavati najopterećenije i najopasnije saobraćajnice, ali kada tražite alternativu, raspitajte se da li na tim putevima ima radova. Najveće gužve su na naplatnim rampama, zatim na delu auto-puta od Bubanj potoka do Tranšpeda gde je kolovoz sužen zbog radova i na graničnim prelazima Horgoš 1 i Batrovci. Nekada je bolje, kažu u AMSS-u, pronaći alternativni prelaz i produžiti vožnju za pola sata-sat, nego čekati satima na prelazu.
- Đala je, na primer, izuzetno dobar prelaz. Tu se ne stvaraju gužve, a radno vreme koje je inače do 19 sati često se produži do 21 sat. Takođe, savetujemo i granični prelaz Kelebija. Samo najveći prelazi rade 24 sata dnevno, pa je potrebno raspitati se do kada rade alternativni, a to je obično do 19 sati - kažu u AMSS.
JEZIVI PRIZORI NA AUTO-PUTU KA BEOGRADU: Teška saobraćajna nesreća (UZNEMIRUJUĆI VIDEO)
Pazite na gorivo. Mnogi precizno odrede koliko im goriva treba do Makedonije iz razloga što ga u toj zemlji mogu natočiti po nižoj ceni. Međutim, dešava se da im goriva ponestane pred samu granicu, posebno ako su gužve na prelazu, a tada je teško pružiti pomoć, upozoravaju u AMSS-u.
Gume proveravajte kada su hladne. Greška je, kažu u AMSS-u proveravati pneumatike nakon vožnje ili po vrućini. Najbolje je to činiti u ranim jutarnjim satima.
Proverite propise u drugim državama. Propisi se razlikuju od zemlje do zemlje, zbog čega možete upasti u nepriliku ako se ne raspitate dobro, navodi se u AMSS-u.
PROMENA! Više nećemo registrivati automobile po kubikaži? (FOTO)
- Deca mogu da pređu granicu sa Crnom Gorom uz zdravstvenu knjižicu ili izvod iz matične knjige rođenih, a svetla moraju biti stalno upaljena. U Bosni i Hercegovini mogu vam zatražiti i zeleni karton. U Hrvatskoj nisu potrebni zeleni karton i međunarodna vozačka dozvola, a svetla moraju biti upaljena samo u slučaju slabije vidljivosti. U Italiji je potrebna međunarodna vozačka dozvola, a svetla moraju biti upaljena van naseljenog mesta. Kazne za telefoniranje u Italiji su rigorozne, a policija može privremeno da oduzme vozilo, ukoliko nemate odmah novac za plaćanje kazne. U Bugarskoj morate da imate upaljena svetla i protivpožarni aparat, a nisu potrebni međunarodna vozačka dozvola i zeleni karton. U Rumuniji morate da imate vinjetu (3 evra košta nedeljna, a 7 evra mesečna), a kazne su i do 500 evra. U Makedoniji ne treba međunarodna vozačka dozvola, dok u Grčkoj treba - kažu u AMSS-u dodajući da se mogu razlikovati i propisi o korišćenju dečjih sedišta.
Kazne za nepropisno upakovan teret su do 20.000 dinara, a policija može i da vas isključi iz saobraćaja. Ukoliko vodite psa, on mora biti vezan na zadnjem sedištu posebnim pojasom koji ne dozvoljava skakanje ili mora biti ograđen mrežom između prednjeg i zadnjeg sedišta. Najbolje je da bude u transporteru.
O svim detaljima u vezi sa gužvama i radovima na putu možete se obratiti AMSS-u pozivom na broj 1987. Takođe, u njihovim centrima možete izvaditi međunarodna dokumenta, a ako ste član imate i pravo na besplatan šlep u slučaju kvara ili nezgode do 40 kilometara.