ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ: Ако не поштујете ове ствари у саобраћају, казне су до 500 евра, али и ОДУЗИМАЊЕ аута
Ако крећете на пут колима, ваљало би да прочитате неколико савета како бисте избегли казне и одузимање аутомобила.
Пре поласка, прерачунајте колико вам треба горива, техничку исправност возила, колико ствари носите и да ли имате сва потребна документа. Због појединих прекршаја можете платити казну до 500 евра, а могу вам и одузети аутомобил.
ОВО ЋЕ ПАМТИТИ: Возач разлупао ауто вредан 2,8 МИЛИОНА ЕВРА и то један од свега 7 примерака (ВИДЕО)
Избегавајте вожњу од 11 до 17 сати. Направите паузу на свака два до три сата. Пијте течности, најбоље воде, и не једите превише јер тешка храна изазива поспаност. Први сунчани зраци после ноћне вожње могу да буду опасни и готово да нема човека коме се не приспава у само свитање. Последњи сат вожње је посебно ризичан - упозоравају у AMSS-u.
Добро је избегавати најоптерећеније и најопасније саобраћајнице, али када тражите алтернативу, распитајте се да ли на тим путевима има радова. Највеће гужве су на наплатним рампама, затим на делу ауто-пута од Бубањ потока до Траншпеда где је коловоз сужен због радова и на граничним прелазима Хоргош 1 и Батровци. Некада је боље, кажу у AMSS-u, пронаћи алтернативни прелаз и продужити вожњу за пола сата-сат, него чекати сатима на прелазу.
- Ђала је, на пример, изузетно добар прелаз. Ту се не стварају гужве, а радно време које је иначе до 19 сати често се продужи до 21 сат. Такође, саветујемо и гранични прелаз Келебија. Само највећи прелази раде 24 сата дневно, па је потребно распитати се до када раде алтернативни, а то је обично до 19 сати - кажу у AMSS.
ЈЕЗИВИ ПРИЗОРИ НА АУТО-ПУТУ КА БЕОГРАДУ: Тешка саобраћајна несрећа (УЗНЕМИРУЈУЋИ ВИДЕО)
Пазите на гориво. Многи прецизно одреде колико им горива треба до Македоније из разлога што га у тој земљи могу наточити по нижој цени. Међутим, дешава се да им горива понестане пред саму границу, посебно ако су гужве на прелазу, а тада је тешко пружити помоћ, упозоравају у AMSS-u.
Гуме проверавајте када су хладне. Грешка је, кажу у AMSS-u проверавати пнеуматике након вожње или по врућини. Најбоље је то чинити у раним јутарњим сатима.
Проверите прописе у другим државама. Прописи се разликују од земље до земље, због чега можете упасти у неприлику ако се не распитате добро, наводи се у AMSS-u.
ПРОМЕНА! Више нећемо регистривати аутомобиле по кубикажи? (ФОТО)
- Деца могу да пређу границу са Црном Гором уз здравствену књижицу или извод из матичне књиге рођених, а светла морају бити стално упаљена. У Босни и Херцеговини могу вам затражити и зелени картон. У Хрватској нису потребни зелени картон и међународна возачка дозвола, а светла морају бити упаљена само у случају слабије видљивости. У Италији је потребна међународна возачка дозвола, а светла морају бити упаљена ван насељеног места. Казне за телефонирање у Италији су ригорозне, а полиција може привремено да одузме возило, уколико немате одмах новац за плаћање казне. У Бугарској морате да имате упаљена светла и противпожарни апарат, а нису потребни међународна возачка дозвола и зелени картон. У Румунији морате да имате вињету (3 евра кошта недељна, а 7 евра месечна), а казне су и до 500 евра. У Македонији не треба међународна возачка дозвола, док у Грчкој треба - кажу у AMSS-u додајући да се могу разликовати и прописи о коришћењу дечјих седишта.
Казне за непрописно упакован терет су до 20.000 динара, а полиција може и да вас искључи из саобраћаја. Уколико водите пса, он мора бити везан на задњем седишту посебним појасом који не дозвољава скакање или мора бити ограђен мрежом између предњег и задњег седишта. Најбоље је да буде у транспортеру.
О свим детаљима у вези са гужвама и радовима на путу можете се обратити AMSS-u позивом на број 1987. Такође, у њиховим центрима можете извадити међународна документа, а ако сте члан имате и право на бесплатан шлеп у случају квара или незгоде до 40 километара.