Poplave su prošle - ko brine o posledicama?
Elementarna nepogoda velikih razmera koja je Srbiju suočila sa ogromnim teškoćama je prošla, ali su ostale njene posledice, pa sada preostaje ublažavanje i otklanjanje posledica poplava.
Šta podrazumeva asanacija terena?
Asancija obuhvata uklanjanje, identifikaciju i hitno sahranjivanje poginulih odnosno umrlih, uklanjanje leševa životinja, dezinfekciju, dezinsekciju, deratizaciu, dekontaminaciu i remedijaciju objekata i terena. U oktlanjanju posledica i sprovođenju asanacije, u skladu sa svojim ovlašćenjima i dužnostima, učestvuju državni organi, jedinice lokalne samouprave, zdravstvene i veterinarske ustanove, komunalna preduzeća i druga ovlašćena i osposobljena pravna lica, snage nadležne službe, jedinice civilne zaštite, i u okviru lične i kolektivne zaštite, građani.
Šta je čija nadležnost?
Zbrinjavanjem ugroženih, postradalih, izbeglih i evakuisanih lica u vanrednim situacijama neposredno rukovode štabovi za vanredne situacije i poverenici civilne zaštite, odnosno zamenici poverinika, dok se ne stvore uslovi u kojima će dalju brigu o zbrinjavanju preuzeti nadležni organi. Služba traženja Crvenog krsta Srbije vodi evidenciju o žrtvama nesreće, traži lica koja su prijavljena kao nestala i obaveštava članove porodica i nadležne organe. Crveni krst takođe spaja porodice kore su usled nesreće razdvojene usled nesreće.
Jedinica iz Centra za usavršavanje kadrova ABHO obavlja biološku dekontaminaciju terena sa kojih se voda povukla. Kako je saopšteno na sajtu Vojske Srbije, objekti se prskaju natrijum hipohloridom, koji se inače koristi za dezinfekciju bazena, čime se otklanja opasnost od razvoja gljivica, buđi i bakterija koje izazivaju zaraze i epidemije crevnih bolesti.
Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine izdalo je nadležnim službama nalog za sprovođenje vanrednih veterinarsko sanitarnih meta zaštite, pre svega za uklanjanje uginulih životinja i dezinfekciju, što sprovode veterinarske službe. Na građane se posebno apeluje da ne uklanjaju sami leševe životinja, već da taj posao prepuste stučnim licima.
Komunalne službe posle povlačenja vode čiste teren od mulja i zemlje, dok Zavod za javno zdravlje vrši dezinfekciju, dezinsekciju i dekontaminaciju.
U sanaciju i čišćenje terena, kao i mere zaštite se uključuju i druge službe u skladu sa stručnim kadrom koji imaju, pa je, na primer, u beogradskim prihvatilištima vršena preventivna dezinfekcija od strane Sekretarijata za zaštitu životne sredine u saradnji sa Zavodom za biocide i medicinsku ekologiju.