Поплаве су прошле - ко брине о последицама?
Елементарна непогода великих размера која је Србију суочила са огромним тешкоћама је прошла, али су остале њене последице, па сада преостаје ублажавање и отклањање последица поплава.
Шта подразумева асанација терена?
Асанција обухвата уклањање, идентификацију и хитно сахрањивање погинулих односно умрлих, уклањање лешева животиња, дезинфекцију, дезинсекцију, дератизациу, деконтаминациу и ремедијацију објеката и терена. У октлањању последица и спровођењу асанације, у складу са својим овлашћењима и дужностима, учествују државни органи, јединице локалне самоуправе, здравствене и ветеринарске установе, комунална предузећа и друга овлашћена и оспособљена правна лица, снаге надлежне службе, јединице цивилне заштите, и у оквиру личне и колективне заштите, грађани.
Шта је чија надлежност?
Збрињавањем угрожених, пострадалих, избеглих и евакуисаних лица у ванредним ситуацијама непосредно руководе штабови за ванредне ситуације и повереници цивилне заштите, односно заменици повериника, док се не створе услови у којима ће даљу бригу о збрињавању преузети надлежни органи. Служба тражења Црвеног крста Србије води евиденцију о жртвама несреће, тражи лица која су пријављена као нестала и обавештава чланове породица и надлежне органе. Црвени крст такође спаја породице коре су услед несреће раздвојене услед несреће.
Јединица из Центра за усавршавање кадрова АБХО обавља биолошку деконтаминацију терена са којих се вода повукла. Како је саопштено на сајту Војске Србије, објекти се прскају натријум хипохлоридом, који се иначе користи за дезинфекцију базена, чиме се отклања опасност од развоја гљивица, буђи и бактерија које изазивају заразе и епидемије цревних болести.
Министарство пољопривреде и заштите животне средине издало је надлежним службама налог за спровођење ванредних ветеринарско санитарних мета заштите, пре свега за уклањање угинулих животиња и дезинфекцију, што спроводе ветеринарске службе. На грађане се посебно апелује да не уклањају сами лешеве животиња, већ да тај посао препусте стучним лицима.
Комуналне службе после повлачења воде чисте терен од муља и земље, док Завод за јавно здравље врши дезинфекцију, дезинсекцију и деконтаминацију.
У санацију и чишћење терена, као и мере заштите се укључују и друге службе у складу са стручним кадром који имају, па је, на пример, у београдским прихватилиштима вршена превентивна дезинфекција од стране Секретаријата за заштиту животне средине у сарадњи са Заводом за биоциде и медицинску екологију.