Porodičnim vrednostima protiv džihada
Mladi musliman već je ušao u "sveti rat". Napustio je Nemačku i u Egiptu je prošao različite kampove za obuku džihadista. Tu i tamo pisao je mejlove svojoj porodici, a ona se nedugo nakon njegovog nestanka obratila savetovalištu u Berlinu. Tamošnji saradnici seli su zajedno sa članovima porodice, pročitali svaki mejl i navodno pronašli prave reči za odgovor na njegove poruke.
Ideja zapravo dolazi iz Nemačke: obuzdati radikalne islamiste uz pomoć dobrog porodičnog savetovanja. Uskoro bi se ovakva praksa mogla primenjivati i u Velikoj Britaniji, ali i u drugim delovima Evrope.
Danijel Keler je jedan od saradnika Hajata. On zna trikove kojim se vođe islamističkih kampova za obuku služe. "Ne samo da će tvoja porodica prihvatiti tebe i tvoju veru, već će pokušati i da te izbavi odatle", rečeno je pridošlicama u kampu. A to je navodno dokaz da i porodica pripada neprijatelju. Strategija savetnika Hajata jeste da se porodica nikada ne ponaša tako da izgleda kao da podržava radikalnu ideologiju. Konfrontaciju bi u svakom slučaju trebalo izbeći. Familija se strpljivo ponudila kao partner za razgovor. Kada je sin počeo da razmišlja o radikalnom angažmanu, članovi porodice su predložili "tajm-aut" za njega i to tako što bi otišao u drugu zemlju. Tamo je mladić bio daleko od kampa. Osnovao je sopstvenu porodicu i nastavio da održava blizak kontakt sa svojom familijom.
Uspesi na temelju znanja
Savetovalište je doprinelo da se mladi musliman de-radikalizuje. Program koji u Nemačkoj postoji od 2011. godine, privukao je pažnju čitavog sveta. "Hayat" je arapska reč i znači "život". Ipak, na projektu je angažovana "šačica ljudi", sa kojom se u kontakt može stupiti telefonom. Saradnici deluju kao most u svim pravcima, posreduju između roditelja, dece, škola, imama. Ako je potrebno razgovaraju i sa policijom i predstavnicima vlasti.
"Naš angažman u Hajatu je rad sa čitavom porodicom i sa svima koji imaju pozitivan stav prema toj osobi", kaže savetnik Keler. Porodica mora biti ojačana kao alternativa radikalnoj ideologiji. Argumente tome u prilog često daje i sam islam. "Postoji jasna izjava proroka Muhameda, kako je raj pod majčinim nogama", kaže Keler. "Ako je neko musliman, ne može zaobići činjenicu da roditelji, a prvenstveno majke, imaju posebno važnu ulogu." "Trenutno radimo oko 200 do 300 odsto više nego što nam kapaciteti dozvoljavaju", kaže savetnik u Hajatu. A broj poziva sve je veći.
Izvoz u Englesku
Ideja je postala toliko uverljiva da se "izvozi" i u druge zemlje. Tome su doprineli i pozivi građana iz Austrije, Kanade, Francuske ili Švedske, koji su preko Interneta došli do kontakta sa nemačku telefonskom linijom za pomoć. Slične ponude u drugim zemljama nije bilo. Budući da Hajat finansira Savezni ured za migracije i izbeglice - novcem nemačkih poreznih obveznika - ponuda bi zapravo trebalo da bude usmerena na ljude u Nemačkoj. "Bilo je jasno - i u pogledu resursa - da nećemo biti u prilici da organizujemo savetovališta širom sveta", kaže Keler. I tako se ubrzo rodila ideja o međunarodnoj saradnji.
I u Engleskoj će ova ideja uskoro zaživeti. Sajmon Kornvol iz državnog londonskog "Probation Trust-a" doneo je ideju u britanski glavni grad zajedno sa kooperantom, nevladinom organizacijom - Active Change Foundation. Hajat Engleske se nalazi na samom početku. Britanski parlament narednih sedmica mora da donese odluku o finansiranju, ali gotovo svi veruju u skori početak savetovanja i u Londonu, prenosi DW.
Izgradnja mreže
Planirano je, ne samo da se oformimo Hajat u Engleskoj, već i da ovo savetovalište zaživi i u Australiji, ili Kanadi. "Trebalo bi da postoji intenzivna razmena ovih programa", dodaje nemački savetnik Danijel Keler. Trenutno to nije moguće. "U Kanadi i Holandiji situacija je povoljna. Pred nama je cilj da u narednih nekoliko meseci osnujemo par novih savetovališta. I u Australiji postoji veliko interesovanje, ali razgovori sa Australijancima tek su počeli", pojašnjava aktivista iz Berlina.