Породичним вредностима против џихада
Млади муслиман већ је ушао у "свети рат". Напустио је Немачку и у Египту је прошао различите кампове за обуку џихадиста. Ту и тамо писао је мејлове својој породици, а она се недуго након његовог нестанка обратила саветовалишту у Берлину. Тамошњи сарадници сели су заједно са члановима породице, прочитали сваки мејл и наводно пронашли праве речи за одговор на његове поруке.
Идеја заправо долази из Немачке: обуздати радикалне исламисте уз помоћ доброг породичног саветовања. Ускоро би се оваква пракса могла примењивати и у Великој Британији, али и у другим деловима Европе.
Данијел Келер је један од сарадника Хајата. Он зна трикове којим се вође исламистичких кампова за обуку служе. "Не само да ће твоја породица прихватити тебе и твоју веру, већ ће покушати и да те избави одатле", речено је придошлицама у кампу. А то је наводно доказ да и породица припада непријатељу. Стратегија саветника Хајата јесте да се породица никада не понаша тако да изгледа као да подржава радикалну идеологију. Конфронтацију би у сваком случају требало избећи. Фамилија се стрпљиво понудила као партнер за разговор. Када је син почео да размишља о радикалном ангажману, чланови породице су предложили "тајм-аут" за њега и то тако што би отишао у другу земљу. Тамо је младић био далеко од кампа. Основао је сопствену породицу и наставио да одржава близак контакт са својом фамилијом.
Успеси на темељу знања
Саветовалиште је допринело да се млади муслиман де-радикализује. Програм који у Немачкој постоји од 2011. године, привукао је пажњу читавог света. "Hayat" је арапска реч и значи "живот". Ипак, на пројекту је ангажована "шачица људи", са којом се у контакт може ступити телефоном. Сарадници делују као мост у свим правцима, посредују између родитеља, деце, школа, имама. Ако је потребно разговарају и са полицијом и представницима власти.
"Наш ангажман у Хајату је рад са читавом породицом и са свима који имају позитиван став према тој особи", каже саветник Келер. Породица мора бити ојачана као алтернатива радикалној идеологији. Аргументе томе у прилог често даје и сам ислам. "Постоји јасна изјава пророка Мухамеда, како је рај под мајчиним ногама", каже Келер. "Ако је неко муслиман, не може заобићи чињеницу да родитељи, а првенствено мајке, имају посебно важну улогу." "Тренутно радимо око 200 до 300 одсто више него што нам капацитети дозвољавају", каже саветник у Хајату. А број позива све је већи.
Извоз у Енглеску
Идеја је постала толико уверљива да се "извози" и у друге земље. Томе су допринели и позиви грађана из Аустрије, Канаде, Француске или Шведске, који су преко Интернета дошли до контакта са немачку телефонском линијом за помоћ. Сличне понуде у другим земљама није било. Будући да Хајат финансира Савезни уред за миграције и избеглице - новцем немачких порезних обвезника - понуда би заправо требало да буде усмерена на људе у Немачкој. "Било је јасно - и у погледу ресурса - да нећемо бити у прилици да организујемо саветовалишта широм света", каже Келер. И тако се убрзо родила идеја о међународној сарадњи.
И у Енглеској ће ова идеја ускоро заживети. Сајмон Корнвол из државног лондонског "Пробатион Труст-а" донео је идеју у британски главни град заједно са кооперантом, невладином организацијом - Ацтиве Change Foundation. Хајат Енглеске се налази на самом почетку. Британски парламент наредних седмица мора да донесе одлуку о финансирању, али готово сви верују у скори почетак саветовања и у Лондону, преноси DW.
Изградња мреже
Планирано је, не само да се оформимо Хајат у Енглеској, већ и да ово саветовалиште заживи и у Аустралији, или Канади. "Требало би да постоји интензивна размена ових програма", додаје немачки саветник Данијел Келер. Тренутно то није могуће. "У Канади и Холандији ситуација је повољна. Пред нама је циљ да у наредних неколико месеци оснујемо пар нових саветовалишта. И у Аустралији постоји велико интересовање, али разговори са Аустралијанцима тек су почели", појашњава активиста из Берлина.