POSLE POPLAVE: Deratizacija terena
BEOGRAD - Ovih dana se u javnosti puno priča o saniranju štete od posledica poplava. Šta je zapravo deratizacija i kako se izvodi?
Šta je deratizacija?
Deratizacija je skup mera i postupaka koji se sprovode da bi se smanjila populacija glodara: miševa i pacova. Ovi glodari su prenosioci brojnih bolesti i velike štetočine.
Samo specijalizovane firme za sanitrano inženjerstvo, koje je ovlastilo Ministarstvo zdravlja, mogu da sprovode deratizaciju. Deratizaciju sprovode stručnjaci za sanitarno inženjerstvo( diplomirani sanirani inženjeri i sanitarni tehničari).
Kako se sprovodi?
Potrebno je sprovesti kombinovane odbrambene mere sa preventivnim. Hemijska sredstva koja se koriste su rodenticidi. Idealni rodenticid bi trebalo da sadrži sledeće karakteristike:
- da je toksičan u što manjoj meri
- da izaziva uginuće glodara koje liči na prirodno
- da svojim osobinama ne odbija glodare
- da ne bude skup
Uobičajeno, postupak traje oko nedelju dana i važno je da se ljudi pridržavaju saveta stručnjaka kako ne bi došlo do zaraze.
ABHO jedinica
Osim deratizacije važno je izvršiti zadatke hemijsko-atomsko-biološkog obezbeđenja, za šta je zadužena ABHO jedinica, odnosno 246 bataljon Kopnene vojske Srbije.
Sredstva koje koristi ABHO
ABHO ima zadatke koji su podeljeni u nekoliko grupa: zaštita, dekontaminacija, dozimetrija i radiometrija jonizirajućih zračenja, detekcija i identifikacija toksičnih hemikalija, nesmrtonosna hemijska sredstva za privremeno onesposobljavanje.