ПОСЛЕ ПОПЛАВЕ: Дератизација терена
БЕОГРАД - Ових дана се у јавности пуно прича о санирању штете од последица поплава. Шта је заправо дератизација и како се изводи?
Шта је дератизација?
Дератизација је скуп мера и поступака који се спроводе да би се смањила популација глодара: мишева и пацова. Ови глодари су преносиоци бројних болести и велике штеточине.
Само специјализоване фирме за санитрано инжењерство, које је овластило Министарство здравља, могу да спроводе дератизацију. Дератизацију спроводе стручњаци за санитарно инжењерство( дипломирани санирани инжењери и санитарни техничари).
Како се спроводи?
Потребно је спровести комбиноване одбрамбене мере са превентивним. Хемијска средства која се користе су родентициди. Идеални родентицид би требало да садржи следеће карактеристике:
- да је токсичан у што мањој мери
- да изазива угинуће глодара које личи на природно
- да својим особинама не одбија глодаре
- да не буде скуп
Уобичајено, поступак траје око недељу дана и важно је да се људи придржавају савета стручњака како не би дошло до заразе.
АБХО јединица
Осим дератизације важно је извршити задатке хемијско-атомско-биолошког обезбеђења, за шта је задужена АБХО јединица, односно 246 батаљон Копнене војске Србије.
Средства које користи АБХО
АБХО има задатке који су подељени у неколико група: заштита, деконтаминација, дозиметрија и радиометрија јонизирајућих зрачења, детекција и идентификација токсичних хемикалија, несмртоносна хемијска средства за привремено онеспособљавање.