Pravilnom negom i ishranom produžite životni vek vaših ribica!
Tropske ribice, koje su najzanimljivije ljudima koji se bave akvaristikom, imaju znatno kraći životni vek nego neke isplative i poznatije vrste. Samo zlatne ribice, prekorače životnu deceniju, ostale je dosegnu samo ako žive u apsolutno idealnim uslovima.
Životni vek većine vrsta ribica traje maksimalno do tri godine, i to pod uslovima da se ne mreste često. Kada su uslovi u akvarijumu optimalni, ribice duže žive nego u prirodnoj sredini, mada je u praksi često obrnuto. Nedostatak žive ili smrznute hrane, preterano česti mrestovi i pogoršani hemijski sastav vode skraćuju život vaših ljubimaca na godinu dana, odnosno neki mesec duže ili kraće.
Pravilna ishrana
U stalnoj brizi da im ljubimci ne ostanu gladni, akvaristi često prave veliku grešku, a to je preobilno hranjenje.
Nije samo reč o onom višku hrane koja neupotrebljena pada na dno, i svojim raspadanjem muti vodu. Iako ona izaziva prekomerno bujanje mikroorganizama, koji u najblažem vidu otimaju kiseonik ribama. Ipak je reč je o onom višku hrane koje ribe unose u svoj organizam.
Poznato je da duža gladovanja ne dovode do ozbiljnih posledica kod odraslih riba. Tek kada je u pitanju podmladak, odnosno prvi dani u ishrani mladih, obilato prisustvo hrane u akvarijumu ima veliki značaj.
Kod odraslih riba preterana ishrana dovodi do tromosti, nedovoljne pokretljivosti, koje u daljem razvoju mogu dovesti do uginuća. Stoga treba upražnjavati "dan nulte dijete" na svakih nedelju ili 10 dana čime se bitno poboljšava kondicija vaših ljubimaca. Preterana ugojenost posebno kada su u pitanju unutrašnji organi ribica, pogoršavaju razmenu materija, a kada su u pitanju semenici i jajovodi takvi primerci po pravilu ostaju neplodni. Nepravilna odnosno jednolična ishrana može dovesti i do upale želuca. Ovo je oboljenje je opasnije jer se u početku teško primećuje - ribe ne gube apetit i tek u daljem postupku postaju tromije i gube na intenzitetu boja. A u toj fazi organizam je već prilično oslabljen i otvara put mnogim infekcijskim oboljenjima.
Sprečavanje oboljenja
Ukoliko brinemo o higijeni u akvarijumu i pored toga hranimo ribice na pravilan način, mogućnost oboljenja je znatno manja nego ako zanemarimo osnovna načela pravilnog gajenja riba i održavanja akvarijuma. Moramo dobro paziti na ishranu, temperaturu, kvalitet vode i količinu kiseonika u njoj.
Redovne aktivnosti oko akvarijuma
Dnevno - pored redovnog hranjenja treba pogledati i prokontrolisati temperaturu, rad filtera, i ukoliko je uginula neka riba - odmah je izvaditi iz akvarijuma. Najbolje je "sumnjive" ribe, dok još nisu uginule odstraniti iz akvarijuma, zato što zdrave ribe jedu uginule, što je dovodi do zaraze.
Nedeljno - treba prekontrolisati filter i ako je suviše zaprljan, oprati ga. Usisivačem za akvarijum pokupiti sve otpatke hrane, riblji izmet i otpale trule listove biljaka. Takođe sa biljaka treba ukloniti trule i požutele listove. Po potrebi, dosuti vodu.
Mesečno - čišćenje kao i u toku svake nedelje, uz napomenu da ova čišćenja treba da budu temeljnija. Istočiti četvrtinu ili petinu vode iz akvarijuma crevom sa dna, ali tako da uklonite svu prljavštinu i otpatke. Filter isključiti i rasklopiti, sunđer dobro oprati.
(zivotinjsko-carstvo.com)