PRAVO BOŽIĆNO JUTRO! Poranite i istrljajte lice crvenom jabukom, a evo i zašto!
Božić je jedan od najradosnijih hrišćanskih praznika.
Običaji za Božić u pravoslavnom svetu razlikuju se od zemlje do zemlje. Svaki narod u proslavljanje ovog praznika uneo je delić svoje tradicije.
Božić predstavlja dan Hristovog rođenja i to je veseo porodični praznik koji se proslavlja u krugu najbližih. Za ovaj dan kod Srba vezani su mnogi lepi verski običaji i obredi.
Upravo zbog toga, da bi bili spokojni na taj dan verujući da ste ispunili sve običaje predstavljamo vam kako treba da izgleda pravi Božić i Božićno jutro.
Dan sa najbližima!
Ono što je najbitnije, jeste da se ovaj dan proslavi u krugu porodice, sa svojim najbližima. Božić se smatra praznikom mira, dobrote, humanosti, praštanja i pomirenja, a o tome svedoče i reči koje se izgovaraju na taj dan. Pozdrav: “Mir Božji, Hristos se rodi“ i odgovor: "Vaistinu se rodi".
Običaj je da se na ovaj praznik posvađani mire i praštaju jedni drugima. Božić je praznik rađanja, dece i detinjstva, roditeljstva. Proslava Hristovog rođenja počinje dan ranije, na Badnji dan, a običajima na ovaj dan možete pogledati na ovom linku!
Dok se na Badnji dan posti, za Božić je trpeza je bogata i mrsna. Obavezna su obredna jela – božićni hleb tj. česnica i pečenica. Česnica se mesi na Božićno jutro, a u nju se stavljaju drvce od badnjaka, pupoljci drena koji simbolizuju zdravlje, semenke i metalni novčić koji simbolizuje dar Hristu. Onaj ko za ručak u svom parčetu pronađe novčić veruje se da će tokom cele godine imati sreće.
Takođe, na dan Božića svi ukućani bi trebalo da porane, da ne spavaju dugo. Dočekuje se i položajnik, osoba koje prva uđe u dom! Više o njgovoj ulozi na ovaj dan možete pročitati na ovom linku.
Tokom jutarnjeg umivanja, ukućani se trljaju po obrazima crvenom jabukom jer se veruje da će tako cele godine biti rumeni i zdravi.
Šta valja raditi na Božić
- Sve što vam je zadavalo muke tokom godine u Božićno jutro trebalo bi raditi jer tada više neće predstavljati problem.
- Vodom u kojoj je opran sud za mešenje česnice zalivaju se voćke da bi bolje rodile ili se ona sipa u saksije sa cvećem da bi lepše cvetalo.
- Testo koje ostaje na rukama domaćice posle mešenja česnice ona stavlja na voćke koje su slabo rodile da bi naredne godine dale više ploda.
- Negde se gata na plećku od pečenice. Ako na kosti kada je izvučemo iz pečene plećke ostane mesa, veruje se da će stoka te godine biti plodna.
- Od konopca kojim je vezan naramak slame unet u kuću trebalo bi na Božić, ujutro, u dvorištu napraviti krug i u njega staviti kukuruz i pšenicu za kokoške. Veruje se da će one tokom cele godine jaja nositi na jednom mestu.
Običaj je da se na Božić nigde ne ide u goste, jer su naredna dva dana tome namenjena, već da porodica taj najsrećniji pravoslavni praznik provodi na okupu u toploj porodičnoj atmosferi.