ПРАВО БОЖИЋНО ЈУТРО! Пораните и истрљајте лице црвеном јабуком, а ево и зашто!
Божић је један од најрадоснијих хришћанских празника.
Обичаји за Божић у православном свету разликују се од земље до земље. Сваки народ у прослављање овог празника унео је делић своје традиције.
Божић представља дан Христовог рођења и то је весео породични празник који се прославља у кругу најближих. За овај дан код Срба везани су многи лепи верски обичаји и обреди.
Управо због тога, да би били спокојни на тај дан верујући да сте испунили све обичаје представљамо вам како треба да изгледа прави Божић и Божићно јутро.
Дан са најближима!
Оно што је најбитније, јесте да се овај дан прослави у кругу породице, са својим најближима. Божић се сматра празником мира, доброте, хуманости, праштања и помирења, а о томе сведоче и речи које се изговарају на тај дан. Поздрав: “Мир Божји, Христос се роди“ и одговор: "Ваистину се роди".
Обичај је да се на овај празник посвађани мире и праштају једни другима. Божић је празник рађања, деце и детињства, родитељства. Прослава Христовог рођења почиње дан раније, на Бадњи дан, а обичајима на овај дан можете погледати на овом линку!
Док се на Бадњи дан пости, за Божић је трпеза је богата и мрсна. Обавезна су обредна јела – божићни хлеб тј. чесница и печеница. Чесница се меси на Божићно јутро, а у њу се стављају дрвце од бадњака, пупољци дрена који симболизују здравље, семенке и метални новчић који симболизује дар Христу. Онај ко за ручак у свом парчету пронађе новчић верује се да ће током целе године имати среће.
Такође, на дан Божића сви укућани би требало да поране, да не спавају дуго. Дочекује се и положајник, особа које прва уђе у дом! Више о њговој улози на овај дан можете прочитати на овом линку.
Током јутарњег умивања, укућани се трљају по образима црвеном јабуком јер се верује да ће тако целе године бити румени и здрави.
Шта ваља радити на Божић
- Све што вам је задавало муке током године у Божићно јутро требало би радити јер тада више неће представљати проблем.
- Водом у којој је опран суд за мешење чеснице заливају се воћке да би боље родиле или се она сипа у саксије са цвећем да би лепше цветало.
- Тесто које остаје на рукама домаћице после мешења чеснице она ставља на воћке које су слабо родиле да би наредне године дале више плода.
- Негде се гата на плећку од печенице. Ако на кости када је извучемо из печене плећке остане меса, верује се да ће стока те године бити плодна.
- Од конопца којим је везан нарамак сламе унет у кућу требало би на Божић, ујутро, у дворишту направити круг и у њега ставити кукуруз и пшеницу за кокошке. Верује се да ће оне током целе године јаја носити на једном месту.
Обичај је да се на Божић нигде не иде у госте, јер су наредна два дана томе намењена, већ да породица тај најсрећнији православни празник проводи на окупу у топлој породичној атмосфери.