Praznici prošli, prazni džepovi ostali
Posle praznika u tržnim centrima nema gužve, a u rukama kupaca je tek po neka kesa. A prošlog meseca gledali smo potpuno drugačiju sliku. Samo kroz jedan prestonički tržni centar u decembru je prošlo milion ljudi.
"Najbolje su radile i najviše se kupovalo u radnjama koje su prodavale dečju opremu, paketiće, kozmetiku, knjige. Kako se bližila Nova godina, sve se više kupovala hrana i sve ono što je potrebno za novogodišnju trpezu", kaže Aleksandra Kožul iz Tržnog centra "Ušće".
Praznične kupovine danas se radije sećaju trgovci, nego kupci koji navode da su potrošili više. Međutim, kada upoređuju sa prošlogodišnjim praznicima, kažu da su potrošili manje, izveštava RTS.
Iako su nam novčanici sve tanji, za novogodišnju kupovinu važi nepisano pravilo: Uvek mora da se ima. Olakšavajuća okolnost mnogim građanima je dozvoljeni minus na računu i kupovina na rate.
Za razliku od onih koji su te mogućnosti iskoristili, poznavaoci kažu da će najduži mesec u godini lakše podneti oni koji su se rastegnuli onoliko koliko su dugački.
"Svaka pozajmica je medveđa usluga, svaka pozajmica se plaća, a ono što mi najčešće koristimo to je taj dozvoljeni minus koji je najskuplja pozajmica. Jeste najjednostavnija, ali kamata na dozvoljeni minus je najveća tako da se u tom smislu, to na kraju skupo plati", kaže Anica Telesković, ekonomska novinarka.
Može li se prekomerni trošak za nekoliko dana slavlja jednom i platiti?
"Ta veća potrošnja može da bude neki pozitivan stimulans za ekonomski rast u smislu da, ako je potrošnja veća onda će biti veća i prodaja proizvoda u maloprodajnim objektima i onda će biti veća i proizvodnja", kaže Anica Telesković.
Kada prođe januar, čekaju nas novi povodi za trošak - Dan zaljubljenih, 8. mart, Uskrs.
Pročitajte i: