Празници прошли, празни џепови остали
После празника у тржним центрима нема гужве, а у рукама купаца је тек по нека кеса. А прошлог месеца гледали смо потпуно другачију слику. Само кроз један престонички тржни центар у децембру је прошло милион људи.
"Најбоље су радиле и највише се куповало у радњама које су продавале дечју опрему, пакетиће, козметику, књиге. Како се ближила Нова година, све се више куповала храна и све оно што је потребно за новогодишњу трпезу", каже Александра Кожул из Тржног центра "Ушће".
Празничне куповине данас се радије сећају трговци, него купци који наводе да су потрошили више. Међутим, када упоређују са прошлогодишњим празницима, кажу да су потрошили мање, извештава РТС.
Иако су нам новчаници све тањи, за новогодишњу куповину важи неписано правило: Увек мора да се има. Олакшавајућа околност многим грађанима је дозвољени минус на рачуну и куповина на рате.
За разлику од оних који су те могућности искористили, познаваоци кажу да ће најдужи месец у години лакше поднети они који су се растегнули онолико колико су дугачки.
"Свака позајмица је медвеђа услуга, свака позајмица се плаћа, а оно што ми најчешће користимо то је тај дозвољени минус који је најскупља позајмица. Јесте најједноставнија, али камата на дозвољени минус је највећа тако да се у том смислу, то на крају скупо плати", каже Аница Телесковић, економска новинарка.
Може ли се прекомерни трошак за неколико дана славља једном и платити?
"Та већа потрошња може да буде неки позитиван стимуланс за економски раст у смислу да, ако је потрошња већа онда ће бити већа и продаја производа у малопродајним објектима и онда ће бити већа и производња", каже Аница Телесковић.
Када прође јануар, чекају нас нови поводи за трошак - Дан заљубљених, 8. март, Ускрс.
Прочитајте и: