"Ратови звезда" постају стварност: Ласер бржи од светлости погађа мету за само десет секунди - ово је ново оружје које може да промени свет
Јужна Кореја ће бити прва земља која ће распоредити и руковати ласерским оружјем у војсци.
Јужна Кореја ће ове године распоредити ласерско оружје за обарање севернокорејских дронова и тако постати прва земља у свету која рукује таквим оружјем у војсци.
Сеул је свој ласерски програм назвао “Пројект Ратови звезда”.
- Наша земља постаје прва у свету која ће распоредити и управљати ласерским оружјем, а способности наше војске за одговор на севернокорејске провокације дроновима биће додатно ојачане - наведено је.
Агенција је навела да ће то оружје “променити игру на будућем бојном пољу”.
Шта је ласерско оружје Јужне Кореје?
Како се наводи, ово оружје је инспирисано научном фантастиком, а дизајнирано за практичну одбрану.
Ласерско оружје за уништавање дронова, које је јужнокорејска војска развила са компанијом “Нахуха аероспејс”, је ефикасно и лако, трошак је око 2.000 вона (1,45 долара) по гађању, а истовремено је тихо и невидљиво, навела је у саопштењу Агенција за аквизицију одбрамбених програма (ДАПА), а пренео Ројтерс.
Ово оружје високе технологије је дизајнирано да уништи и гађа дронове, пројектиле и чак веће структуре у веома кратком временском периоду које се мери у секундама.
Како је на брифингу објаснио портпарол ДАПА, ласерско оружје обара летеће дронове тако што спаљује моторе или другу њихову електричну опрему са сноповима светлости у трајању од 10-20 секунди.
Такође – што је велика разлика у односу на традиционално оружје – ласер путује брзином светлости што га чини веома брзим и прецизним. Ласерско оружје такође пружа увид у потенцијални раст Јужне Кореје кад је реч о производњи напредне војне одбрамбене опреме.
Како би ово оружје могло да "промени игру"?
Иако опасан, овај тип ратовања је нов и развијен. Борбе у Корејском рату (1950-53) окончале су се примирјем, уместо мировним споразумом, и успостављена је чувена Демилитаризована зона (ДМЗ) између две Кореје.
САД тврде да су и Северна и Јужна Кореја кршиле то примирје слањем дронова у туђе ваздушне просторе.
Нове тензије су почеле у децембру 2022, кад је пет севернокорејских дронова прешло у Јужну Кореју, подсећа Ројтерс. Сеул је испалио пуцње упозорења, а потом послао авионе и борбене хеликоптере да оборе летелице, од којих је једна дошла близу центра града. Ово је био први такав упад од 2017. Упркос петосатној потери, сви дронови су се вратили у Северну Кореју, а јужнокорејска војска се извинила што није успела да их обори. Тада је јужнокорејски председник Јун Сук Јеол рекао да је инцидент показао да је спремност војске била “недовољна”.
Оно што издваја јужнокорејско ласерско оружје је његова способност прецизног гађања. Како пише Eldiario24.com, “традиционално оружје нема шанси” спрам овог.
Ласери се могу усмерити директно на мете без наношења штете некоме у близини, што смањује могућност случајне повреде. То имплицира да су шансе за велику штету мале ако Јужна Кореја користи ово оружје на деликатним локацијама или близу стамбених подручја.
Глобалне последице
Према Корпорацији РАНД, земље попут Јужне Кореје, Кине и Велике Британије активно развијају и распоређују ласерско оружје – познато и као “усмерено енергетско оружје”.
Ово оружје привлачи значајно интересовање због свог потенцијала да се супротстави растућој претњи беспилотних система, као и способности да циља пројектиле у лету или сателите у орбити.
Eldiario24.com наводи да је овај нови развој Јужне Кореје изазвао шокове широм света и истовремено подстакао радозналост унутар војне и технолошке индустрије. Док друге нације пажљиво посматрају да виде импликације, оне треба да узму у увид да постављање таквих система мења војно окружење повећавајући опасност од операција летећих дронова и ракетних напада дугог домета за потенцијалне непријатеље.
Србија Данас/Блиц