Подаци о балистичкој ракети „Орешник“: Ево шта је Русија испалила на Украјину (ФОТО/ВИДЕО)
Прво лансирање балистичке ракете „Орешник“ из Русије изазвало је забринутост међу НАТО савезницима. Ракета достиже хиперсоничне брзине и не може се пресрести. Ово су детаљи које знамо о њој тренутно.
Руска Федерација је 21. новембра 2024. године извела први борбени тест своје нове балистичке ракете средњег домета под називом „Орешник“.
Према речима руског председника Владимира Путина, ова ракета је коришћена за напад на војно-индустријски комплекс у украјинском граду Дњепру.
Карактеристике ракете „Орешник“
„Орешник“ је опремљен хиперсоничном безнуклеарном технологијом и достиже брзину од 2,5 до 3 километра у секунди.
Према тврдњама руског Министарства одбране, савремени противракетни системи тренутно нису способни да пресретну ову ракету.
Путин је истакао да се употреба ове ракете развијала као одговор на планове САД и НАТО-а за распоређивање ракета средњег и краћег домета у Европи и Азији.
Геополитичке импликације
САД су потврдиле да је лансирање обављено уз претходно упозорење Москве.
Међутим, амерички званичници, укључујући портпаролку Пентагона Сабрину Синг, сматрају да је ракета још увек експериментална.
Пентагон је навео да је „Орешник“ базиран на дизајну интерконтиненталне балистичке ракете РС-26 Рубеж, што имплицира могућност модификације за ношење нуклеарних бојевих глава.
Путин: Одговор на украјинске нападе ракетама АТАЦМС и Сторм Shadow
Путин је изјавио да је лансирање ракете „Орешник“ директан одговор на недавне украјинске нападе на руску територију, у којима су коришћене америчке ракете АТАЦМС и британски Сторм Shadow.
У тим нападима погођени су циљеви у Брјанској и Курској области.
Реакције и последице
Аналитичари попут Џефрија Луиса са Института за међународне студије Мидлбери истичу да би развој ракете „Орешник“ могао да утиче на стратегије земаља НАТО-а, посебно у погледу одабира нових система противваздушне одбране.
„Руски председник раније је наговестио да ће Русија завршити развој система балистичких ракета средњег домета (ИРБМ) након што су Вашингтон и Берлин договорили да се распореде америчких ракета дугог домета у Немачкој од 2026. године“, рекао је он
Такође, овај потез Москве додатно компликује геополитичке односе у Европи, посебно у светлу већ постојећих тензија због НАТО база у Пољској.
Закључак
Лансирање ракете „Орешник“ означава нову фазу ескалације сукоба између Русије и Украјине, са потенцијално далекосежним последицама по регионалну и глобалну безбедност. Остаје да се види како ће НАТО и његови савезници одговорити на ову нову претњу.