Novi teroristički napadi i uzdizanje desnice prete da pocepaju Evropu
Islamska država ostvaruje svoje ciljeve
Iako se čitav svet protiv Islamske države bori svim raspoloživim silama, to za sada se čini da ne daje neophodne rezultate. I dok se traga za idealnim rešenjem, džihadisti nastavljaju sa svojim zločinačkim aktivnostima. Ono što najviše zabrinjava i produbljuje strah jeste činjenica da niko ne može da garantuje da novih napada neće biti.
U brojnim analizama često se u zapećak baca činjenica da su teroristi koji su izvršili masakr u Parizu rođeni i odgojeni u EU, a ne u Siriji, Iraku i ostalim žarištima Bliskog istoka.
U pitanju su ljudi koji su mahom francuski i belgijski državljani, odrasli u siromašnim muslimanskim naseljima u kojima je svaka druga osoba nezaposlena.
Nemaran odnos vlasti zemalja EU prema tim siromašnim kvartovima je donekle i doprineo stvaranju plodnog tla za mlade džihadiste koji se, pritisnuti teškim socijalnim statusom, veoma lako okreću radikalnim opcijama poput pristupanja redovima ekstremista.
Terorističke organizacije prosto žude za mladim članovima sa pasošem zemalja EU, koje pretvaraju u ubitačno oružje u samom srcu Evrope.
Francuska bilduje desnicu
Evropa je i pre napada u Parizu bila u klimavoj poziciji. Ekonomski i politički potresi (pre svega grčka finansijska kriza) uzdrmali su temelje čitave EU, a migrantska kriza je dodatno opteretila čitav kontinent, naročito Nemačku.
Takva podloga omogućila je desničarskim partijama da pridobiju znatno veći broj glasova od uobičajenog, što se naročito odrazilo u Francuskoj, gde Nacionalni front Marin Le Pen dominira na regionalnim izborima.
Pad popularnosti Angele Merkel
Nemačka kancelarka prednjači u humanom ophođenju prema izbeglicama, za razliku od mnogobrojnih lidera ostalih zemalja EU.
Merkelova je čak napravila blagi zaokret ka levici, složivši se oko povećanja minimalne zarade u svojoj zemlji, što su Nemci dočekali sa velikim odobravanjem.
Odluka o prihvatanju skoro milion izbeglica, pak, nije dočekana kako se kancelarka nadala. Štaviše, ankete su pokazale da je Angelina popularnost opala za nekoliko procenata upravo zbog njene imigracione politike. Taj podatak pokazuje da i u nemačkom glasačkom telu desničarsko (ujedno i antimuslimansko) ubeđenje ima znatan uticaj.
Desničarska politika prkosi načelima EU, a njeno jačanje automatski slabi temelje Unije. Upravo takva atmosfera nesloge i nesigurnosti odgovara teroristima.