Promene u Iraku: Maliki odlazi posle više od deset godina
Proglašenje novog premijera od strane iračkog predsednika moglo je potencijalno zemlju dovesti u dvostruki haos, s ISIL-om na severu i zapadu sa jedne, i političkom unutarašnjom borbom u Bagdadu sa druge strane.
Srećom, to se ipak neće dogoditi - nakon nekoliko neizvesnih dana, irački dugogodišnji premijer Nuri al-Maliki juče je podneo ostavku, to jest odustao od kandidature za novi mandat.
Maliki je na vlast došao 2003. godine nakon početka američke vojne invazije koja je s vlasti srušila Sadama Huseina.
Kritičari tvrde kako je pokušavao da monopolizuje vlast u rukama šiitske elite, stvarajući time sve veće tenzije s druge dve sekte - sunitima i Kurdima.
Političko približavanje Malikija Iranu takođe je bio potez kojim je nastojao zadržati čvršću kontrolu vlasti, udaljavajući se pritom od svojeg inicijalnog saveznika, SAD. No, političke prilike su se u međuvremenu promenile i u Iranu pa je sada zapravo došlo do neke vrste konsenzusa između Vašingtona i Teherana po pitanju da Maliki mora otići.
Kako se i očekivalo, čim je ostao bez snažne spoljašnje potpore, desio se i unutrašnji puč u njegovoj stranci koja ga se odrekla i podržala novog premijera Hajder el Abadija.
Nekoliko dana je izgledalo da bi moglo biti napeto, da će Maliki da odbije da siđe sa vlasti, pa možda i da pokuša vojni udar. Nema sumnje da je i imao takvih ideja jer je inicijalno poručio kako ne planira da preda poziciju. No, spoljašnji i unutrašnji pritisak očigledno je bio dovoljan da promieni mišljenje, zaključuje Advance.
U svom oproštajnom govoru juče je stao u odbranu samog sebe i rekao kako se za vreme njegovih mandata Irak otvorio svetu. "Povlačim svoju kandidaturu za premijera u korist gospodina Abadija kako bi pomogao očuvanju jedinstva i stabilnosti Iraka", poručio je Maliki.
Ovo je jedan problem manje za Irak, ali najveći i dalje preti - ISIL kontroliše znatan deo teritorija pa će borba protiv njih, čak i uz američku vazdušnu potporu, biti veoma teška.
Visoki zvaničnik Pentagona rekao je ove nedelje kako američki vazdušni napadi imaju minimalan uticaj na ISIL i kako su ih samo sprečili napredovanje prema glavnom gradu iračkog Kurdistana, Arbilu.
Pogledajte i: Irački premijer pozvao na ujedinjenje
Obama je juče rekao kako je zahvaljujući SAD slomljena ISIL opsada planine Sindžar na kojoj su desetine hiljada civila ostali zarobljeni. SAD je izveo vazdušne napade na položaje ISIL-a oko Sindžara. Uprkos činjenici da su na terenu znatan deo posla odradili kurdski borci, Obama je odlučio da gotovo sve zasluge pripiše SAD-u, očigledno nadajući se kako bi takav potez mogao bar donekle popraviti njegov poljuljani spoljnopolitički imidž.