Промене у Ираку: Малики одлази после више од десет година
Проглашење новог премијера од стране ирачког председника могло је потенцијално земљу довести у двоструки хаос, с ИСИЛ-ом на северу и западу са једне, и политичком унутарашњом борбом у Багдаду са друге стране.
Срећом, то се ипак неће догодити - након неколико неизвесних дана, ирачки дугогодишњи премијер Нури ал-Малики јуче је поднео оставку, то јест одустао од кандидатуре за нови мандат.
Малики је на власт дошао 2003. године након почетка америчке војне инвазије која је с власти срушила Садама Хусеина.
Критичари тврде како је покушавао да монополизује власт у рукама шиитске елите, стварајући тиме све веће тензије с друге две секте - сунитима и Курдима.
Политичко приближавање Маликија Ирану такође је био потез којим је настојао задржати чвршћу контролу власти, удаљавајући се притом од својег иницијалног савезника, САД. Но, политичке прилике су се у међувремену промениле и у Ирану па је сада заправо дошло до неке врсте консензуса између Вашингтона и Техерана по питању да Малики мора отићи.
Како се и очекивало, чим је остао без снажне спољашње потпоре, десио се и унутрашњи пуч у његовој странци која га се одрекла и подржала новог премијера Хајдер ел Абадија.
Неколико дана је изгледало да би могло бити напето, да ће Малики да одбије да сиђе са власти, па можда и да покуша војни удар. Нема сумње да је и имао таквих идеја јер је иницијално поручио како не планира да преда позицију. Но, спољашњи и унутрашњи притисак очигледно је био довољан да промиени мишљење, закључује Адванце.
У свом опроштајном говору јуче је стао у одбрану самог себе и рекао како се за време његових мандата Ирак отворио свету. "Повлачим своју кандидатуру за премијера у корист господина Абадија како би помогао очувању јединства и стабилности Ирака", поручио је Малики.
Ово је један проблем мање за Ирак, али највећи и даље прети - ИСИЛ контролише знатан део територија па ће борба против њих, чак и уз америчку ваздушну потпору, бити веома тешка.
Високи званичник Пентагона рекао је ове недеље како амерички ваздушни напади имају минималан утицај на ИСИЛ и како су их само спречили напредовање према главном граду ирачког Курдистана, Арбилу.
Погледајте и: Ирачки премијер позвао на уједињење
Обама је јуче рекао како је захваљујући САД сломљена ИСИЛ опсада планине Синџар на којој су десетине хиљада цивила остали заробљени. САД је извео ваздушне нападе на положаје ИСИЛ-а око Синџара. Упркос чињеници да су на терену знатан део посла одрадили курдски борци, Обама је одлучио да готово све заслуге припише САД-у, очигледно надајући се како би такав потез могао бар донекле поправити његов пољуљани спољнополитички имиџ.