Propast srpskih giganata (2.deo)
Dok ove godine beležimo rekordnu nezaposlenost, i dok je samo evidentiranih u NSZ blizu 800.000, nastavljamo da istražujemo gašenja srpskih giganata koje su bili simboli ekonomije.
1.MAJ, Pirot
Prvi pogon simbola jugoslovenske konfekcije oformilo je nekoliko pirotskih šnajdera. Iz toga je nastalo privredno čudo SFRJ, nagrađeno nagradom Avnoj-a koje se dodeljivala za kulturu rada i humane uslove u kojima se radi. Pogoni su se širili i u susedne opštine Babušnicu, Crnu Travu. Izvoz je dosegao i do Rusije.
Deceniju, dve kasnije, fabrika od koje je živeo Pirot došla je do borbe za opstanak.
Nakon što je slovenačka firma AHA Mura, koja je kupila 2012.godine ovu pirotsku fabriku odeće, otišla u stečaj, i 1.Maj je postao deo stečajne mase, prenose Južne vesti.
A mislilo se da je prodaja tri proizvodne hale za 2,1 milion rešenje da fabrika opstane. Međutim, ovih dana mora se tražiti novo. Kako pišu mediji, Aha mura u Sloveniji duguje oko 6 miliona za neuplaćivane doprinose, ali au poslali poruku radnicima u Srbiji da će proizvodnja ipak opstati.
Dok se sprema plan za opstanak, pirotski SNS naziva ovu privatizaciju najgorom u Srbiji i zahteva njen raskid.
29.NOVEMBAR, Subotica
Nekada ''carstvo'' hrane. Danas daleko od toga.
Poznati po konzerviranoj hrani i ''praškoj'' šunci koja se jela i u SAD, deceniju iza nas pominjemo je kao predmet neuspešnih prodaja. I to tri bezuspešna tendera od 2003.
Tek 2012. godine došlo je do uspešne prodaje i to samo delova imovine ove fabrike.
Sttručnjaci smatraju da je nerealno da neko u ovoj fabrici i dalje vidi potencijal za mesnu industriju, te da je njena vrednost pre svega u površini od preko 50.000 kvadratnih metara, prenosi Politika.
REKORD, Rakovica
Simbol uspešnih vremena i uspešne Rakovice. Gumari su radom u ovom preduzeću hranili porodice, podizali kuće.
Nekad smo bili klasa, sada smo masa poniženih! - kaže Ivko Trifunović (52), bivši radnik propalog ''Rekorda'' za Novosti.
''Srce'' Rakovice , fabrika gumenih proizvoda “Rekord” iz Rakovice, posle dvoipogodišnjeg restruktuiranja, privatizovana je marta 2005. godine, prodajom ruskom Vizahemu.
Radnici „Rekorda“ protestovali su ispred Agencije za privatizaciju i tražili raskid kupoprodajnog ugovora, jer su prodaju smatrali pukom prodajom imovine, gde su radnici kolateralna šteta.
Na kapiji samo slovo ''R'', a iza kapije nema ni graje, ni rada. Samo pustoš. Rekordna.
ZMAJ, Beograd
ZMAJ je osnovan 1927. godine kao fabrika aero i hidroplana. Posle Drugog svetskog rata 1946. godine postaje fabrika poljoprivrednih mašina.
U staroj Jugoslaviji, 95 posto njiva žnjelo se kombajnima koje je proizvodio ovaj gigant. Prvi kombajn proizveden je 1961.
Privatizovan je 2006.godine. Izveštaj iz maja 2008. pokazuje da je preduzeće u stvari prestalo da funkcioniše i da prihod od prodaje ''čini samo 9,4 odsto u poređenju sa prihodima od prodaje u 2005“, prenosi B92.
U 2013., prema izveštaju APR-a, nekadašnji gigant imao je 45 zaposlenih.
Pogledajte i sadašnje stanje u Jumku, Galenici, Krušiku, Agroživu.