Пропаст српских гиганата (2.део)
Док ове године бележимо рекордну незапосленост, и док је само евидентираних у НСЗ близу 800.000, настављамо да истражујемо гашења српских гиганата које су били симболи економије.
1.МАЈ, Пирот
Први погон симбола југословенске конфекције оформило је неколико пиротских шнајдера. Из тога је настало привредно чудо СФРЈ, награђено наградом Авној-а које се додељивала за културу рада и хумане услове у којима се ради. Погони су се ширили и у суседне општине Бабушницу, Црну Траву. Извоз је досегао и до Русије.
Деценију, две касније, фабрика од које је живео Пирот дошла је до борбе за опстанак.
Након што је словеначка фирма АХА Мура, која је купила 2012.године ову пиротску фабрику одеће, отишла у стечај, и 1.Мај је постао део стечајне масе, преносе Јужне вести.
А мислило се да је продаја три производне хале за 2,1 милион решење да фабрика опстане. Међутим, ових дана мора се тражити ново. Како пишу медији, Аха мура у Словенији дугује око 6 милиона за неуплаћиване доприносе, али ау послали поруку радницима у Србији да ће производња ипак опстати.
Док се спрема план за опстанак, пиротски СНС назива ову приватизацију најгором у Србији и захтева њен раскид.
29.НОВЕМБАР, Суботица
Некада ''царство'' хране. Данас далеко од тога.
Познати по конзервираној храни и ''прашкој'' шунци која се јела и у САД, деценију иза нас помињемо је као предмет неуспешних продаја. И то три безуспешна тендера од 2003.
Тек 2012. године дошло је до успешне продаје и то само делова имовине ове фабрике.
Sttručnjaci сматрају да је нереално да неко у овој фабрици и даље види потенцијал за месну индустрију, те да је њена вредност пре свега у површини од преко 50.000 квадратних метара, преноси Политика.
РЕКОРД, Раковица
Симбол успешних времена и успешне Раковице. Гумари су радом у овом предузећу хранили породице, подизали куће.
Некад смо били класа, сада смо маса понижених! - каже Ивко Трифуновић (52), бивши радник пропалог ''Рекорда'' за Новости.
''Srce'' Раковице , фабрика гумених производа “Рекорд” из Раковице, после двоипогодишњег реструктуирања, приватизована је марта 2005. године, продајом руском Визахему.
Радници „Рекорда“ протестовали су испред Агенције за приватизацију и тражили раскид купопродајног уговора, јер су продају сматрали пуком продајом имовине, где су радници колатерална штета.
На капији само слово ''Р'', а иза капије нема ни граје, ни рада. Само пустош. Рекордна.
ЗМАЈ, Београд
ЗМАЈ је основан 1927. године као фабрика аеро и хидроплана. После Другог светског рата 1946. године постаје фабрика пољопривредних машина.
У старој Југославији, 95 посто њива жњело се комбајнима које је производио овај гигант. Први комбајн произведен је 1961.
Приватизован је 2006.године. Извештај из маја 2008. показује да је предузеће у ствари престало да функционише и да приход од продаје ''чини само 9,4 одсто у поређењу са приходима од продаје у 2005“, преноси Б92.
У 2013., према извештају АПР-а, некадашњи гигант имао је 45 запослених.
Погледајте и садашње стање у Јумку, Галеници, Крушику, Агроживу.