PROTEST U ZAGREBU ZBOG ERDOGANOVE POSETE: Primajući ovog diktatora, Hrvatska ignoriše kršenja ljudskih prava
Dve nevladine organizacije organizovale su danas u Zagrebu protest povodom posete turskog predsednika Redžepta Tajipa Erdogana pozivajući "na skidanje maski" zbog, kako navode, dodvoravanja hrvatskih vlasti koje pritom ignorišu sva kršenja ljudskih prava koje su posledica politike turskog predsednika.
Protest su organizovale organizacije Inicijativa Dobrodošli! i Platforma za međunarodnu građansku solidarnost Hrvatske CROSOL, a u apelu izdatom tim povodom se, između ostalog, navodi:
- Primajući ovog diktatora u svoju zemlju pod izgovorom privrednih investicija... hrvatske vlasti ignorišu sva kršenja ljudskih prava koja su posledica Erdoganovih politika - upozoravaju oni.
Protestanti, naime, sumnjaju u privrednu korist za Hrvatsku od dolaska Erdogana jer za tome, kako tvrde, nema nikakvih dokaza, a dokaza ima za to da njegova politika krši ljudska prava u Turskoj.
Oni podsećaju na posledice "đavoljeg dogovora" EU sa Turskom s početka marta i ističu da se turska vlast optužuje za ubijanje izbeglica na granici sa Sirijom.
Takođe, navode, da je Turska ilegalno naterala hiljade izbeglica da se vrate u Siriju, da su uslovi u prihvatilištima i izbegličkim centrima u Turskoj nedostojni čoveka, a kamo li, kako kažu, osoba kojima treba utočište i sigurno okruženje.
U apelu tih organizacija se navodi da bi se svemu moglo pridodati i pitanje zašto je, kako navode,Turska sve samo ne sigurna zemlja, i to pravnim i praktičnim aspektima koji proizlaze iz spornog dogovora EU-Turska.
- Između ostalog, EU, pa tako i Hrvatska kao njena članica, ovim ugovorom krše međunarodno pravo, i kroz Ženevsku konvenciju o statusu izbeglica koja je ključni mehanizam za pomoć ljudima kojima je potrebna zaštita - navode u apelu.
Ukazuju takođe da su turski državljani, kao i pripadnici etničkih grupa koje žive u Turskoj, jedna od najvećih izbegličkih populacija u svetu koja traži utočište od kršenja ljudskih prava i ograničavanja slobode izražavanja kao i drugih vrsta sloboda.
- Naime, Turska je zemlja u kojoj aktiviste, akademske i medijske radnike svakodnevno verbalno maltretira, hapse zbog podržavanja i objavljivanja sadržaja koji ne ide na ruku službenoj Ankari, kažnjava enormnim novčanim kaznama pod igovorom da iznose klevete vladajućoj stranci i drži ih se u šaci kroz podmićivanje urednika i vlasnika medija što uzrokuje autocenzuru, a neki od slučajeva ubistava novinara još uvek nisu istraženi.
U saopštenju se ukazuje i da je Turska zemlja u kojoj se sistemski krše radnička prava, prava žena te prava LGBT osoba, zemlja u kojoj još od završetka Prvog svetskog rata vlada etnički sukob između Turaka i Kurda, zemlja u kojoj se s neistomišljenicima suočava tzv. protivterorističkim akcijama.