ПРОТЕСТ У ЗАГРЕБУ ЗБОГ ЕРДОГАНОВЕ ПОСЕТЕ: Примајући овог диктатора, Хрватска игнорише кршења људских права
Две невладине организације организовале су данас у Загребу протест поводом посете турског председника Реџепта Тајипа Ердогана позивајући "на скидање маски" због, како наводе, додворавања хрватских власти које притом игноришу сва кршења људских права које су последица политике турског председника.
Протест су организовале организације Иницијатива Добродошли! и Платформа за међународну грађанску солидарност Хрватске ЦРОСОЛ, а у апелу издатом тим поводом се, између осталог, наводи:
- Примајући овог диктатора у своју земљу под изговором привредних инвестиција... хрватске власти игноришу сва кршења људских права која су последица Ердоганових политика - упозоравају они.
Протестанти, наиме, сумњају у привредну корист за Хрватску од доласка Ердогана јер за томе, како тврде, нема никаквих доказа, а доказа има за то да његова политика крши људска права у Турској.
Они подсећају на последице "ђавољег договора" ЕУ са Турском с почетка марта и истичу да се турска власт оптужује за убијање избеглица на граници са Сиријом.
Такође, наводе, да је Турска илегално натерала хиљаде избеглица да се врате у Сирију, да су услови у прихватилиштима и избегличким центрима у Турској недостојни човека, а камо ли, како кажу, особа којима треба уточиште и сигурно окружење.
У апелу тих организација се наводи да би се свему могло придодати и питање зашто је, како наводе,Турска све само не сигурна земља, и то правним и практичним аспектима који произлазе из спорног договора ЕУ-Турска.
- Између осталог, ЕУ, па тако и Хрватска као њена чланица, овим уговором крше међународно право, и кроз Женевску конвенцију о статусу избеглица која је кључни механизам за помоћ људима којима је потребна заштита - наводе у апелу.
Указују такође да су турски држављани, као и припадници етничких група које живе у Турској, једна од највећих избегличких популација у свету која тражи уточиште од кршења људских права и ограничавања слободе изражавања као и других врста слобода.
- Наиме, Турска је земља у којој активисте, академске и медијске раднике свакодневно вербално малтретира, хапсе због подржавања и објављивања садржаја који не иде на руку службеној Анкари, кажњава енормним новчаним казнама под иговором да износе клевете владајућој странци и држи их се у шаци кроз подмићивање уредника и власника медија што узрокује аутоцензуру, а неки од случајева убистава новинара још увек нису истражени.
У саопштењу се указује и да је Турска земља у којој се системски крше радничка права, права жена те права ЛГБТ особа, земља у којој још од завршетка Првог светског рата влада етнички сукоб између Турака и Курда, земља у којој се с неистомишљеницима суочава тзв. противтерористичким акцијама.