Prvi svetski rat: Činjenice koje do sada niste znali
Obeležavajući Stogodišnjicu Prvog Svetskog rata, prenosimo vam nekoliko činjenica koje možda do sada niste znali.
U avgustu 1914. godine, Andora je objavila rat Nemačkoj. Bez pešadije i mornarice, to nije bila baš velika sila. U to vreme, vojska Andore se sastojala od 10 honorarnih vojnika koji su u puškama držali prazne patrone.
Francuski lideri, koji su strahovali od novih taktika vazdušnog bombardovanja, izgradili su "lažni Pariz" od drveta i električnih fenjera i smestili ga severno od pravog Pariza, kako bi zbunili nemačke pilote.
"WWI" je prvi film o ratu, koji je iskorišćen kao sredstvo za propagandu. Kajzer Vilhelm II lično se pojavio u više od 60 dokumentarnih i kratkih filmova.
Igrani film o bici na Somi je sastavljen od dokumentaraca i autentičnih snimaka i snimljen je početkom jula 1916. godine. Nakon prikazivanja u avgustu iste godine pobrao je odlične kritike. Bitka je trajala još narednih mesec dana nakon završetka prikazivanja filma u bioskopima.
Iskoristivši ratno stanje, Litvanija, Letonija, Estonija, Avganistan, Azerbejdžan i Saudijska Arabija su proglasile nezavisnost.
Jedna od najranijih “žrtava” Prvog svetskog rata bio je nemački jezik u Americi. Sve do početka rata, nemački jezik je bio drugi najrasprostranjeniji govorni jezik u SAD, a učili su ga đaci u školama.
Na vrhuncu rata, promenjeni su neki nemački nazivi ulica i spaljene skoro sve nemačke knjige.
Nemačka i Austro-Ugarska su bile prve zemlje u svetu koje su uvele letnje računanje vremena, nazvano "Sommerzeit". Praksa je brzo prihvaćena i u drugim zemljama.
Nezvanična himna Nemačkog carstva do 1918. godine ' 'Heil dir im Siegerkranz ' , ima istu melodiju kao britanska himna " God Save The Queen".
Ratni zarobljenici u Nemačkoj su bili poslati u neutralnu Švajcarsku i Holandiju, ukoliko su bili bolesni ili su imali problema sa svojim nervima. Do kraja rata, samo u Holandiji je boravilo 40.000 britanskih vojnika. Kada su stigli, oni su morali da plate da ostanu u hotelima i bilo im je dozvoljeno prisustvo njihovih supruga.
Luis Remaker je bio holandski slikar i karikaturista čiji su anti-Kajzerski radovi naljutili nemačku vladu, koja je ponudila nagradu od 12.000 guldena za njegovo hvatanje (mrtvog ili živog). On je osuđen zbog "ugrožavanja holandske neutralnosti'.
Hju Lofting, pripadnik Irske garde, često se žalio da su vesti sa fronta njegovoj porodici bili suviše strašni. Umesto toga, on je napisao za svoju decu maštovite priče o doktoru koji je mogao da govori sa životinjama. Na osnovu toga su kasnije formirane priče o dr Dulitlu.
Prvi svetski rat nije bio dobar period za novinare. Britanska Kancelarija je zabranila izveštavanje nezavisne štampe, jer je videla da pomažu neprijatelju. Oni su čak pretili smrtnom kaznom novinarima koji su se oglušili o naredbe.
Žene su vozile avione i pre i za vreme Prvog svetskog rata. Neke su imale ulogu borbenih pilota, dok su nekolicina ruskih žena i jedna belgijska obavljale borbene zadatke.
Francuska avijatičarka Mari Marvingt , takođe poznata kao "Opasna verenica", bila je prva žena na svetu koja je učestvovala u borbenim misijama. Nakon smrti 1963. godine, bila je žena koja je najviše puta odlikovana u istoriji Francuske.
Država “Usko grlo”, ili “Freistaat Flaschenhals”, bila je kvazi - država koja je postojala kratko nakon Prvog svetskog rata zbog greške merenja. Kada su francuske i američke snage odredile svoje zone, dve preostale teritorije su bile višak i tako je “Usko grlo” rođeno. Tada čitavih 17.000 stanovnika imalo je svoje pasoše, pečate i valutu. Većina prihoda države poticala je od krijumčarenja.