Први светски рат: Чињенице које до сада нисте знали
Обележавајући Стогодишњицу Првог Светског рата, преносимо вам неколико чињеница које можда до сада нисте знали.
У августу 1914. године, Андора је објавила рат Немачкој. Без пешадије и морнарице, то није била баш велика сила. У то време, војска Андоре се састојала од 10 хонорарних војника који су у пушкама држали празне патроне.
Француски лидери, који су страховали од нових тактика ваздушног бомбардовања, изградили су "лажни Париз" од дрвета и електричних фењера и сместили га северно од правог Париза, како би збунили немачке пилоте.
"WWI" је први филм о рату, који је искоришћен као средство за пропаганду. Кајзер Вилхелм II лично се појавио у више од 60 документарних и кратких филмова.
Играни филм о бици на Соми је састављен од документараца и аутентичних снимака и снимљен је почетком јула 1916. године. Након приказивања у августу исте године побрао је одличне критике. Битка је трајала још наредних месец дана након завршетка приказивања филма у биоскопима.
Искористивши ратно стање, Литванија, Летонија, Естонија, Авганистан, Азербејџан и Саудијска Арабија су прогласиле независност.
Једна од најранијих “жртава” Првог светског рата био је немачки језик у Америци. Све до почетка рата, немачки језик је био други најраспрострањенији говорни језик у САД, а учили су га ђаци у школама.
На врхунцу рата, промењени су неки немачки називи улица и спаљене скоро све немачке књиге.
Немачка и Аустро-Угарска су биле прве земље у свету које су увеле летње рачунање времена, названо "Sommerzeit". Пракса је брзо прихваћена и у другим земљама.
Незванична химна Немачког царства до 1918. године ' 'Хеил дир им Сиегеркранз ' , има исту мелодију као британска химна " Год Саве The Queen".
Ратни заробљеници у Немачкој су били послати у неутралну Швајцарску и Холандију, уколико су били болесни или су имали проблема са својим нервима. До краја рата, само у Холандији је боравило 40.000 британских војника. Када су стигли, они су морали да плате да остану у хотелима и било им је дозвољено присуство њихових супруга.
Луис Ремакер је био холандски сликар и карикатуриста чији су анти-Кајзерски радови наљутили немачку владу, која је понудила награду од 12.000 гулдена за његово хватање (мртвог или живог). Он је осуђен због "угрожавања холандске неутралности'.
Хју Лофтинг, припадник Ирске гарде, често се жалио да су вести са фронта његовој породици били сувише страшни. Уместо тога, он је написао за своју децу маштовите приче о доктору који је могао да говори са животињама. На основу тога су касније формиране приче о др Дулитлу.
Први светски рат није био добар период за новинаре. Британска Канцеларија је забранила извештавање независне штампе, јер је видела да помажу непријатељу. Они су чак претили смртном казном новинарима који су се оглушили о наредбе.
Жене су возиле авионе и пре и за време Првог светског рата. Неке су имале улогу борбених пилота, док су неколицина руских жена и једна белгијска обављале борбене задатке.
Француска авијатичарка Мари Марвингт , такође позната као "Опасна вереница", била је прва жена на свету која је учествовала у борбеним мисијама. Након смрти 1963. године, била је жена која је највише пута одликована у историји Француске.
Држава “Уско грло”, или “Фреистаат Flaschenhals”, била је квази - држава која је постојала кратко након Првог светског рата због грешке мерења. Када су француске и америчке снаге одредиле своје зоне, две преостале територије су биле вишак и тако је “Уско грло” рођено. Тада читавих 17.000 становника имало је своје пасоше, печате и валуту. Већина прихода државе потицала је од кријумчарења.