Činjenice o psećim šapama
Mekane pseće šape, oduvek su bile interesantne posmatračima. One su savršenog oblika koji omogućava stabilno hodanje i "dizajnirane" tako da sprečavaju trenje.
Šapa psa se sastoji od pet različitih delova. To su nokti (kandže), jagodice prstiju, "peti prst" (čaporak), prednji i zadnji mekani deo stopala.
Ovi mekani delovi služe kao jastuci za nošenje tereta težine psa. Šapa se sastoji od velikog metakarpalnog tkiva na prednjim, odnosno metatarzalnog tkiva na zadnjim nogama. Obično su prisutne i četiri manja jastučića na prstima. Na prednjim nogama nalazi se i manji zglobni jastučić, koji je koristan za dodatni potisak ukoliko je to potrebno. Čaporci se mogu videti sa zadnje strane prednjih nogu psa, a ponekad i na zadnjim nogama, piše portal Vauvau.net.
Pseće šape pomažu psima da ublaže pritisak dok hodaju, daju mu potisak i korisne su za kopanje. Grublji jastučići pružaju im još bolji potisak i pomažu mu u brzom trku i naglim okretima.
Različite vrste pasa imaju i različite tipove šapa
Neke rase imaju ono što se naziva mačjim šapama. To opisuje kompaktnu šapu koja ima kratku kost trećeg prsta. Ovakav tip šape pomaže psu da sačuva energiju, što produžuje njegovu izdržljivost. Neki do primera pasa s ovakvim šapama su bulterijeri, staroengelski ovčar, doberman i japanski akita.
Male rase imaju produžene zečje šape. Obično su prsti sa strane kraći od dva prsta u sredini. Primer za to su veliki engleski hrt, samojed i skaj terijer.
U većini slučajeva rase koje su provodile vreme u vodi imaju plivaće kožice među prstima, poput portugalskog vodnog psa i njufanlendera.