PUČ NA TURSKOM DVORU: Ostavka koja sultanu Erdoganu može doći glave!
Posle 14 godina na vlasti, vladajuća Partija pravde i razvoja (AKP) se, po svemu sudeći, raspada po šavovima.
Premijer Turske Ahmet Davutoglu danas je hitno sazvao konvenciju vladajuće partije, čiji je predsednik, pa je posle nje obelodanio da podnosi ostavku. Međutim, konačna odluka biće doneta na vanrednoj konferenciji partije kasnije ovog meseca.
Davutoglu je funkcije premijera i predsednika stranke AKP preuzeo 2014. godine, kada je Erdogan izabran za predsednika.
Ono što znamo iz turskih medija jeste da se premijer Davutoglu nedavno sukobio s Erdoganom oko planiranih promena ustava, koje bi dovele do jačanja predsedničke funkcije. On je juče izjavio da će radije "pregaziti svoj ego" nego ugroziti interes svoje stranke iz koje dolazi i predsednik Erdogan.
SUKOB NA VRHU! Davutoglu podneo ostavku na funkciju premijera Turske
Mračno doba turske politike
Šta se zaista dešava iza kulisa, teško je reći. Davutoglu nastoji da opovrgne informacije da je došlo do raskola između njega i Erdogana, te ističe kako ne zamera ni njemu, a ni drugima u partiji. No, izgleda da se posle 14 godina na vlasti, vladajuća Partija pravde i razvoja (AKP) raspada po šavovima. Ali daleko gore od toga jesu strahovi u kom pravcu "plovi turski brod".
Domaći i strani kritičari godinama već ukazuju na jačanje autoritarnosti predsednika Erdogana. Činjenica da može s takvom lakoćom da "šutne" premijera, čoveka kojeg je lično on uzdigao kroz partijske redove, šalje jezu niz kičmu mnogih u tuskom političkom establišmentu.
Tenzije unutar partije postoje već godinu dana, ali ni najljući protivnici Erdogana i vladajuće partije nisu mogli da pomisle da će doći do takvog razdora u samom vrhu.
PREVAZIĐENA POSLEDNJA PREPREKA: Turska ukida vize sa građane EU
Jasno je da Davutoglu nije bio puki "da, gospodine predsedniče" čovek koji je Erdoganu trebao, posebno u trenutku kada planira da sprovede takve ustavne promene koji bi još više zacementirale vlast koju predsednik Turske ima.
Nakon ostavke Davutoglua, turska politička scena će ući u jedan mračan period, a kako će on tačno izgledati, teško je reći. Kao najizvesnija posledica, predviđa se podela partije na dva dela, i nastanka nove partije desnog centra koja bi mogla da izazove moć Erdogana i AKP-a.
Na vanrednom kongresu partije, koji se mora održati najkasnije za 60 dana, sasvim je izvesno da se Davutoglu neće naći među kandidatima. Onaj ko bude izabran za lidera paritje automatski postaje i premijer zemlje.
Davutoglu je razvio reputaciju principijenog čoveka čiji meki glas se čuje daleko. Njegova akademska prošlost omogućila mu je da na pojedine stvari gleda iz šire perspektive, posebno kada je reč o spoljnoj politici zemlje. No, osobi koja želi da prigrabi svu vlast za sebe, takva osoba ne treba.
Najbolje je to objasnio pomoćnik predsednika, Kemil Ertem, koji je nakon ostavke Davutoglua izjavio da će Turska postati još stabilnija i ekonomski snažnija "kada premijer, bliže orijentisan predsedniku, bude preuzeo funkciju".